| xGLIFEx a întrebat:

Vreau sa imi iau o placa video de 512 sau 256 mb si nu stiu daca se potriveste la pc-ul meu asa ca m-am gandit sa spuneti o parere.Pc-ul meu merge pe cerintele acestea:

AMD Athlon(tm) 64 Procesor 3500+ 2.20 GHz
32-Bit Oprerating system
Ram 1.25 Gb

Placa video:
ATI Radeon xpress series 200 (0x5954)
Internal DAC (400) Mhz
Dedicated Video Memory 120 Mb

As vrea sa stiu ce placa mi s-ar potrivi dar sa fie cuprinsa intra 512 si 256 Multumesc si astept raspunsul cel corect

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ok. O placa video cum vrei tu sunt cam scumpe. Cand nu se mai fabrica le creste pretul. Uite una: http://www.pcgarage.ro/......xpress-x1/
Poti sa iei si una mai moderna. Slotul in varianta 1.0 este compatibil cu o placa 2.0 sau 3.0. Rata de transfer ar fi mai mica dar nu-i o problema prea mare.
Uite; cu 2.0: http://www.pcgarage.ro/......ss-x16-20/
Si sunt mai ieftine.

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia de pe net programelul CPU-Z: http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html
Sus in dreapta scrie: 1.71 setup, english. Downladeaza-l si instaleaza-l si apoi spune-mi ce scrie la "mainboard/Manufacturer si model". Apoi putem sa te ajutam

| xGLIFEx explică (pentru Salontanul):

Da mersi foarte mult si ma scuzi dar nu le am eu cu seria sa alte din astea laughing scrie asa: MANUFACTURES: MSI
MODEL: 09AC
LPCIO: SMSC
Cam atat scrie mai scrie cv dar cred ca nu e important. Daca ma ajuti iti dau funda! mersi! big grin

| xGLIFEx explică (pentru Salontanul):

Ok mersi mult dar eu cand vreau sa cumpar una ar trebui sa iau placa MSI nu?

| Salontanul a răspuns (pentru xGLIFEx):

Nu neaparat. Sunt mai bune nVidia sau Gainward.

| xGLIFEx explică (pentru Salontanul):

Dar care mi se potriveste cu componentele pc-ului meu ca nu inteleg... laughing m-am derutat de tot laughing

| Salontanul a răspuns (pentru xGLIFEx):

Http://www.pcgarage.ro/......xpress-x1/
Asta se potriveste mai bine dar este mai scumpa. Tu ia care vrei. Sunt mai puternice cele din link-ul al 2-lea si sunt mai ieftine. Oricare din ce ti-am dat eu sunt bune. Nu stiu ce nu pricepi?

| xGLIFEx explică (pentru Salontanul):

Lasa-mi un id de mess de-al tau sa imi dai niste sfaturi daca vrei. oricum pentru ca m-ai ajutat primesti funda!

| Salontanul a răspuns (pentru xGLIFEx):

Ok. O placa video cum vrei tu sunt cam scumpe. Cand nu se mai fabrica le creste pretul. Uite una: http://www.pcgarage.ro/......xpress-x1/
Poti sa iei si una mai moderna. Slotul in varianta 1.0 este compatibil cu o placa 2.0 sau 3.0. Rata de transfer ar fi mai mica dar nu-i o problema prea mare.
Uite; cu 2.0: http://www.pcgarage.ro/......ss-x16-20/
Si sunt mai ieftine.

| Mikoyan a răspuns:

Daca ne dai si o serie a placii de baza iti putem da un raspuns corect.

| BBronco a răspuns:

Nu-ti putem recomanda exact ce-ti trebuie daca nu ne zici si seria de la placa de baza...

| usernameinvalid a răspuns:

Decat sa cumperi ceva ce nu iti suporta calculatorul, cel mai indicat este sa te duci la un magazin specializat in calculatoare. Ei o sa iti spuna tot ce vrei sa stii.

| MasoiuMarian a răspuns:

Calculatorul tau este foarte slab. eu zic sa iti cumperi unul nou. nu prea poti face nimic cu el