| anonim_4396 a întrebat:

Vreu sa stiu daca sunt compatibile si daca sunt bune pentru gaming.
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2493102/

4 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

- Sursă scumpă pentru ce oferă
- Procesor scump pentru ce oferă, puteai să mergi chiar cu 6600K care e cu 100 lei mai mult dar are o frecvență mai mare cu 200MHz, sau chiar cu un procesor Kaby Lake
- Bareta RAM scumpă pentru ce oferă, chiar dacă s-au scumpit baretele RAM, tot ar trebui să găsești una pe la 250 lei, de 8GB, exemplu: http://altex.ro/......r21n15s8-8
- Placa video scumpă, recomand un model mai ieftin și care să aibă procesorul grafic la aceeași frecvență sau dacă nu chiar o placă video AMD RX 480 8GB VRAM
- Placa de bază este bulk, recomand una care să vină cu ce vin de obicei plăcile de bază, cabluri SATA, etc. (cu toate că în ultima vreme cam astea sunt singurele care vine placa de bază)
În rest totul e bine.

| Nelamuritul a răspuns (pentru SilviaDulcik):

Toate componentele le-am gasit pe Altex si Cel cu un total de 3981. Nu am de gand sa cumpar de pe pcgarage.
Nu vreau sa imi iau procesor K, pentru ca nu fac overclock.
Nu prea stiu cum sta treaba cu procesoarele Kaby Lake.
Placa video mi se ok, pe altex ii la 1490.
Placa de baza totusi nu imi place asa mult, ma gandesc sa o inlocuiesc.
Sursa scumpa? Stiu ca cele de a Corsair sunt de calitate si 600w sunt mai mult decat suficient. Ce alta firma ar fi buna?
Mersi de indicatii.

| SilviaDulcik a răspuns (pentru Nelamuritul):

Da, am înțeles că nu vrei să faci OC, oricum nu poți să faci OC pe chipset mai mic de Z170.
KabyLake e generația nouă de procesoare Intel, pe același socket ca Skylake, socket 1151 (E un fel de Skylake Refresh)
Placa asta video face același lucru cu cea aleasă de tine : http://altex.ro/......or-6g-ocv1 dar costă mai puțin
Ca sursă poți să cumperi liniștit și http://altex.ro/sursa-de-alimentare-sirtec-hpc-550-h12s-550w-12cm-fan, e SIRTEC, tot firmă serioasă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da sunt compatibile
sunt foarte bune gaming
eventual daca-ti permite bugetul
ai mai putea pune inca 8gb de ram
si i7