| Mariuka23 a întrebat:

Salutare tuturor! Am nevoie de un sfat de la voi. Imi doresc foarte mult un laptop nou, deoarece laptopul meu este foarte vechi si virusat (inca are windows xp). Parintii mei nu vor nici in ruptul capului sa mi-l cumpere. Mi-au promis in urma cu 5 luni ca mi-l cumpara daca iau premiul I. Am luat premiul I, cu o medie mare, si nu sunt genul de copil care sta toata ziua pe afara, si face lucruri rele. Ei spun ca nu il merit, ca trebuie sa astept. Nu le-am cerut ceva enorm de scump, este un laptop de 1700 lei. Ce as putea sa fac ca sa ii conving? Am incercat totul, de la scrisori, poze, totul. Dar nimic nu ii convinge. Voi ce ati face? Multumesc si astept raspunsuriwinking

6 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hey! ツ
★In primul rand tine cont ca parintii tai *cel mai probabil* muncesc chiar si o luna intreaga pentru acei bani.

★Din acei bani trebuie sa plateasca multe alte lucruri deci nu e usor sa strangi 1700 de lei pentru un laptop.
Fara laptop poti sa traiesti, dar fara mancare, curent ...asta mai greu, nu?

★In fine, scuze daca am jignit.
Poti sa cauti laptop-uri mai ieftine.
Exista site-uri pe care se vand laptop-uri resigilate care sunt un pic mai ieftine.

★Imi pare rau sa spun asta dar "scrisori, poze" ...nu ai ce sa faci daca parintii nu au bani. Nu e ca si cum ai putea renunta la ceva precum platitul facturilor pentru a putea lua un laptop.
Nu ii mai bate la cap intrucat au si ei niste bani pentru care muncesc destul de mult si oricum le este greu sa stranga...

★Eu as astepta. O sa-ti ia pana la urma. Asta e clar.

★Ce as face eu?
Pai, tinand cont ca ma pricep cat de cat, l-as formata si i-as pune un windows 7. *Evident, am dvd cu windows 7*

★Daca nu atunci as incerca sa-l fac sa mearga mai bine asa cum este...

★Daca vrei te pot invata cum sa-l faci sa mearga mai bine. *cum sa scapi de virusi singur* Am destul timp zilele acestea. Doar spune daca vrei sau nu. Daca vrei o sa te invat in mesaj. Iti fac si poze.

★Concluzia :
Ai rabdare si -
1. Invata sa-l cureti singur.
2. Du-l la reparat.

Bafta! ✌

| gabriel87000 a răspuns:

17 mil frate tu gandesti.cu 3 4 mil iti iei un calculator.probabil l-ai virusat de la filmele deocheate la care te uiti ca de acolo se iau multi virusilaughing si nu ami cere asa ceva la parintyi frate ca pe iei ii intereseaza ce o sa-ti puna in farfurie a 2 a zi nu laptop si telefoane smechere. ceri cam multe pe bune eu in locul lor te-as fi trimis la munca daca vrei laptop la 20 de mil.

| Zedge a răspuns:

Deocamdata mai ai putina rabdare si roga-i sa duca laptopul actual la devirusat si sa-l puna la punct si pana la urma o sa iti ia si laptopul dorit dar ai rabdare parintii tai muncesc din greu sa adune o asemenea suma 17 milioane nu sunt orice suma.

| Adry15 a răspuns:

1700 sunt totusi ceva bani, te-ai gandit? Eu zic sa-i rogi sa-l duca la reparat, sa-ti schimbe windows-ul, chestia asta costa maxim 100 de lei si ar trebui sa te multumesti cu atat pana ce vor strange bani pentru unul nouwinking

| PaulDaan a răspuns:

Eu zic sa ii convingi sa ti-l ia in rate. Ti-l poti lua pe 12 luni si nu ai de platit dobanda. In acest fel il poti plati tu din alocatia ta+ mai pun parintii gen 50 de lei. Poate asa e ok pentru toata lumea happy

| Andreeeaaaaaaaa a răspuns:

Eu cred ca iti vor face ei cadou sau asa. Ca si mie mi s-a intamplat asa cu telefonul. Tot le spuneam ca vreau si la fel ca parintii tai imi spuneau ca trebuie sa invat si invatam si tot nu imi luau, dar la un moment dat de craciun, mi l-au facut cadou! Decii consider ca trebuie sa astepti!