| nashu40 a întrebat:

Salutare tuturor!
Am o placa video de la Asus : TUF-GTX1650-4G-GAMING.
Am intrat pe site-ul oficial de la Asus, la drivere, fix la placa mea, adica aici:
https://www.asus.com/ro/supportonly/...Desk_Download/
Am gasit 3 drivere si inca doua download-uri pentru utilitati. Din pacate nici unul nu merge. La fiecare in parte se intampla asa: le instalez cu succes, se cere restart si dupa restart da sa intre in windows dar dupa cateva secunde ecranul se face negru si asa ramane, iar ledul monitorului clipeste.
Ca sa pot intra in pc intru in safe mode si dezinstalez ce am instalat, dar la toate 3 se intampla la fel.
Mentionez ca am windows 7 home premium 64 bit.
Am nevoie de un driver bun.
Multumesc anticipat si o seara buna tuturor!

2 răspunsuri:
| GPA a răspuns:

Nu descarci driverul plăcii video de pe site-ul Asus! Descarci, dacă placa video este de la nVidia, ceea ce ai tu, prin GeForce Experience.

Prima dată descarcă acest utilitar (Display driver uninstaller) : https://www.guru3d.com/......ad,14.html

Îl dezarhivezi, dezactivezi antivirusul. După aceea, intri în safe mode, deschizi DDU și dezinstalezi toate fișierele legate de placa video (selectezi la GPU - nVidia).
Ca să prevenim instalarea automată de driver al plăcii video, va trebui sa dezactivăm instalarea automată de drivere. Pentru acest lucru, deschizi "Run" : systempropertieshardware. La "device installation settings" selectezi "No" - never install.
Intri în Windows, normal, și descarci GeForce Experience de aici : https://www.nvidia.com/......xperience/ (îți creezi un cont) și descarci ultimul driver (ține dezactivat antivirusul pe timpul instalării driverului).