| Iunix a întrebat:

Salutare tuturor, am un stick usb de 2 gb și de câte ori pun pe el un fișier ( documente, videoclipuri, înregistrări audio, prezentări, poze, etc. ) nu funcționează. Adică, bag stick-ul în pc, îl citește, pot să-l văd, pun pe el câteva fișiere, merge să le pun pe stick, aștept să se copieze pe stick, dau click dreapta pe stick și dau eject. După aceea când reconectez stick-ul la pc sau la alt pc nu poate citi fișierele, zice că nu sunt bune, practic se strică. Pun pe stci un document.txt și când vreau să-l deschid îmi apar tot felul de simboluri, nu e ceea ce am scris eu. Am crezut că am un virus pe stick dar l-am scanat cu Bitdefender total security și nu a găsit nici un virus, după aceea ca să fiu 100% sigur am formatat stick-ul în FAT32, care are cea mai mare compatibilitate.

De la ce poate fi această problemă?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este defect stick-ul.
Inlocuieste-l si arunca-l pe acesta, sa nu te mai insele.

| Simpatic a răspuns:

Se mai strica si ele, baga-l in apa si arunca-l.
Cumpara un stick nou, unul de 16 GB nu este mai mult de 30-50 de lei asa ca...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si-a trait viata. S-au deteriorat celulele NAND. Cu cat e mai mica capacitatea, cu atat mai repede se duce stick-ul. 2GB inseamna stick vechi de ani buni. Fiecare celula suporta un numar de scrieri. Arunca-l. Cu cat ai sa scrii mai mult pe el, cu ata mai multe erori o sa de la scriere (chiar daca nu-ti da eroare in explorer la "Copy/Paste")

| Iunix explică:

S-a stricat că a funcționat mult săracu. L-am cumpărat acum 2 ani pentru o prezentare în Power Point la liceu. Am pus pe el prezentarea, m-am dus la liceu, am băgat stick-ul în pc și nu mergea, zicea că prezentarea ( fișierul cu prezentarea nu era bun ), după nu l-am mai folosit. L-am mai băgat de vreo 2 ori în tv să văd dacă pot să văd niște poze și filmări pe tv, nu mergea, sau nu mergeau toate. Din 10 melodii să zicem, mergeau 2- 3. După nu l-am mai folosit, până acum când îmi trebuie să scot un atestat la imprimantă.