| Ionicaestecher123 a întrebat:

Salutare tuturor.
As vrea să mă ajuți și pe mine cu ceva.
Mi-am oprit pc-ul din sursa din buton și când să îl pornesc a doua oară scoate un bipăit care cred că provine din sursa. Evident că, când am oprit PC din sursa aveam programe care rulau 2 file pe browser cam atât.
Bipaitul are variații, adică bipaie mai tare și mai încet depinde, nicidecum nu e ceva de intensitate la fel ca la început până la oprirea PC din sursa...
Sursa da curent în componente deoarece mi-am băgat telefonul la încărcat într-un usb al calculatorului și merge, încarcă.
Configurație: placa de baza gigabyte ga-h81m-s, Intel Pentium g3250 (cu placa integrata), 4 gb ram pc3 goodram sursa delix ATX-450w P4 deluxe la fel ca si calculatorul, carcasă, hdd de 128 GB cred... Placa video integrata.
Ce sa fac că sa îl repar acasă și as mai avea alte întrebări adiționale.
PC a venit fara ventilator pe carcasă, doar cel de la sursa cade scoate aer, adițional i-am pus eu unul care baga aer de 120 mm pe partea laterala pentru că are suport pentru el, ventilatorul din sursa e de 80mm.
Ideea e că eu nu știu ce să fac cu acest ventilator de i l-am pus adițional ori las pe partea laterala băgând aer ori îl pun in spate unde sa bage sau să scoată aer, voi ce ziceți?
În spate pe carcasă are loc ventilator de 100 mm pentru a intra în toate cele 4 șuruburi dar merge și de 120 sta șurub și sta bine, nu impinge in placa de baza.
Cealaltă întrebare care consta intru upgrade la PC aceași carcasă și în mare parte aceleași componente doar unele schimbate.
-Procesorul rămâne, frecventa de 3.2 ghz, 2 nucle și 2 fire de execuție.
- placa de baza la fel
- încă o plăcuță de RAM aceleași specifatii la tot : GB, pc3 etc
- ssd de 512 GB și dat jos hdd
- încă 2 ventiloare de 120 mm și unul de 100 mm pentru a avea destul cooling după upgrade cel de la sursa de 80 mm și cel de 100mm scot aer și celalate doua baga aer.
- o placa video de 2 GB, biți nu știu exact, dar sa ai a minim un ventilator
Atât și ultimele două întrebări :
Cat m-ar costa acest upgrade?
Cu cât cresc performantele aici daca ați putea să îmi testați PC actual cu componentele zise de mine și după cu upgrade.
Merita sau nu?
Daca nu recomandați voi un PC bun până în 3200 lei poate sa fie și 5000 lei și să aibă discount la 3199 de ex dar sa nu fie mai mult de 3200.
Cine raspunde la tot concret are funda.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Sunetele de beep-uri sunt semnale de defectiune, constatate la auto-testarea sistemului, la pornire.
Cel mai des, beep-urile sunt cauzate de un contact imperfect la memoriile RAM dau la placa video. Scoate-le, pe rand, dupa care monteaza-le corect la loc (evident, cu sursa de curent oprita! ).

In ceea ce priveste upgrade-ul: cel mai vizibil ajuta un SSD, pe care sa instalezi sistemul de operare (Windows /Linux).
De asemenea, o memorie RAM de 2 x 2 Gb (in total 4Gb, din 2 bucati de 2Gb IDENTICE) ajuta simtitor.

O placa video de 2Gb este suficienta (mai mare nu prea te ajuta vizibil).
Restul poate ramane neschimbat.

| Ionicaestecher123 explică (pentru Bula):

N-are treabă bipaitul cu opritul din sursa nu?
Ok voi incerca și îți voi zice.
Mersi

| Ionicaestecher123 explică (pentru Bula):

Sursa mea ar duce aceste upgrade-uri?
Cum as putea conecta la calculator 2 monitoare de la Samsung adică în total sa am doua, știind că ele sunt pe VGA, nu HDMI, și am doar unul pe placa de baza.
Cum se va face tranziția mouse-ului pe două monitoare.
Și încă ceva dacă ai putea să îmi răspunzi la treabă cu ventilatorul sa îți dai o parere

| Bula a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

Da, sursa ta le duce.
Pentru 2 monitoare trebuie sa ai 2 placi video active si un sistem de operare care stie sa le gestioneze si separat (multe versiuni de Linux stiu acest lucru: Ubuntu, Mint etc.).
Acele sisteme pot distrubui si mouse-ul.
Ventilatoarele trebuie montate astfel ca fluxul intern de aer sa aiba acelasi sens (nu toate sa bage sau toate sa scoata aerul).

| Ionicaestecher123 explică (pentru Bula):

Pai și ar merge 1 placa video dedicata și una integrata pentru 2 monitoare?
Aceasta placa video Geforce2 mx400 64mb sdr tv s-ar potrivi pe placa video și ar duce o sursa?
Și încă ceva dacă placa video menționată mai sus m-ar ajuta sa am doua monitoare având în vedere că are 2 sloturi de HDMI placa video și una placa mea de baza
Și ar fi ok daca :
1 ventilator scoate aer adică cel de la sursa, 80 mm
1 ventilator baga aer de 120 mm, acum întrebarea e pe care parte spate cu sursa deasupra sau pe laterala, ținând cont că în spate am 40 cm distanta de la calculator la perete și pe latera 2 cm pentru că e sub birou, tu ce zici?

| Bula a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

Placa integrata merge impreuna cu placa dedicata DOAR daca NIOS-ul are asemenea optiune. Altfel merge doar una.
Miscarea aerului se poate urmari cu fum sau cu flacara unei lumanari.

| Ionicaestecher123 explică (pentru Bula):

Pai și placa mea de baza menționata nu ar suporta placa video de ți-am zisio?

| Ionicaestecher123 explică (pentru Bula):

Salut am făcut ce mi-ai zis tu.
Și acum nici că nu mai bipaie dar nici nu pornește.
Daca bag telefonul in slot la PC la încărcat nu mai încarcă având on/of charge pe placa de baza, asta înseamnă că sursa nu mai da curent?
Adică e defecta?
Am încerca să îl pornesc și fără RAM nimic, nu bipăia, nimic

| Bula a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

Daca calculatorul tau nu porneste, atunci pot fi mai multe motive:
- nu primeste curent (220V) din priza. Verific cablul si intrerupatorul de pe sursa (in spate, daca este, langa mufa de curent)
- mufa butonului de pornire nu este conectata la locul si modul potrivit (sau butonul de pornire este defect
- sursa de curent este defecta
- placa de baza nu trabsmite comanda de pornire
Pentru depistarea problemei ar finevoie de ateva masuratori.

Fara curent n-are cum sa bipaie... big grin

| Bula a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

Placa video se oate folosi daca se poate baga in slot--ul de pe placa de baza.