| Costis3x69 a întrebat:

Salutare tuturor de ce începând cu android 9.0 parca când dai spre stânga te bagă direct in Google? Adică nu zic că nu e ok dar nu mă prea pot familiariza cu un astfel de telefon un prieten mi-a recomandat să instalez Microsoft launcher sau să îmi cumpăr de la Huawei sau Samsung dar sincer sunt destul de scumpe ceva păreri sau soluții ca când dau spre stânga sa nu mai mă bage in Google găsesc? Apropo ce părere aveți despre Samsung Galaxy A13 A10 sau A02? Sunt bune?

8 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Eu l-am dezactivat (Google Assistant), împreună cu multe alte aplicații nefolositoare, de la producătorul telefonului sau de la Google.

Cât despre telefoane, daca merita sau nu, depinde mult de ceea ce ai acum.

PS: contrar celor spuse de colegul, si Xiaomi vine cu Google Assistant, si Samsung de asemenea.
Doar la Huawei nu îl găsești.

Dar se poate elimina de pe orice telefon, activând modul Developer,
activând "USB Debugging" în el,
conectand telefonul la un laptop sau PC, pe care descarci și instalezi:
"Minimal ADB and Fastboot 1.4.3".
Apoi introduci o comanda în ADB...
Dacă te interesează, iti spun comanda deseară, si iti explic încă o data cum se procedează.

| Hyperion7 a răspuns (pentru NLS):

Asistentul google este una, Google Discovery este alta
Google Discovery poate fi dezactivat, dar asistentul google este omniprezent pe toate telefoanele, cu excepția celor de la Huawei.
https://youtube.com/shorts/IACEkWrJVps?si=NqGCNLi_r5c7dAl0

| NLS a răspuns (pentru Hyperion7):

Da, la Discovery se referea el.
Insa cu ADB poti dezinstala ORICE, si e nevoie sa dezinstalezi foarte multe pe un telefon entry level, cu procesor vai mama lui.

De asta nici nu ma chinui sa intru in Settings- Apps,
pornesc ADB, introduc 80 de comenzi, scap de 80 de inutilitati care ingreuneaza telefonul, descarca bateria, genereaza reclame respectiv fura date.
Tot ce e nevoie e sa mergi pe "retete testate", nu te apuci tu ca nestiutor sa dezinstalezi "dupa ochi",
altfel risti sa blochezi aplicatii de care ai nevoie,
sau sa blochezi telefonul si sa necesite reset din fabrica
(pierzi tot, dar nu e atat de grav, ca acesti pasi se fac de regula cand telefonul e scos din cutie si nu ai inca nimic pe el).

| Hyperion7 a răspuns (pentru NLS):

Același lucru fac și eu, indiferent de prețul telefonului

| Hyperion7 a răspuns:

Doar cele de la Huawei,din câte știu eu nu au posibilitatea de a avea in stânga google feed,la Xiaomi poți alege,iar la Samsung, din câte știu eu, vine by default cu google feed in stânga.
Așa că îți recomand să te orientezi către un Xiaomi(asta daca vrei și google services)
Samsung-urile de buget fac atât cât dai pe ele, nu te aștepta să facă minuni.
Eu personal mi-aș lua ceva SH, dar care sa arate și ok pentru banii lui.
Metoda asta mi se pare mai buget friendly
Acum ce telefon ai?

| literallythesamebruh a răspuns:

Se poate dezactiva, în funcție de ce telefon ai. Cât despre cele trei modele despre care vrei o părere, nici unul nu este bun, mai ales ultimele două care sunt destul de vechi. Poți găsi alternative mult mai bune.

| Dkkl a răspuns:

Eu am a13 SI e chiar foarte bun

| Costis3x69 explică (pentru Dkkl):

Și raportul calitate -pret cum e? La cât l-ai cumpărat?