| olivert1310 a întrebat:

Salutare tuturor, problema problema asta a mai scris cineva despre ea ca o are: mi se restarteaza calculatorul (nu foarte des), se albastreste ecranul si scrie ceva cu alb( nu apuc niciodata sa citesc ce scrie), si inca o problema,daca ia curentul, sau il scot din priza, nu mai booteaza, imi da peste cap biosul, trebuie sa-i scot hdd-ul.il pornesc fara, intru in bios, setez data si prioritatile de bootare apoi conectez iar hdd-ul si il pornesc. Mentionez ca am schimbat aproape toate componentele din ele cu unele noi mai performante, singurele neschimbate au ramas :plac de baza, sursa si doua unitati optice. Daca aveti idee ce ar putea fi v-as fi recunoscator. Cred si eu ca nu e de bine, am bagat o gramada de bani in el.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Nu stiam frecventa cu care se restarteaza sistemul tau. O data sau de 2 ori pe saptamana e putin si nu cred ca la sursa ar fi problema. Daca am sti despre ce eroare e vorba (bluescreen iti afiseaza scrisul alb pe care nu reusesti sa-l vezi - acolo iti spune care e eroarea).
Am avut si eu astfel de probleme, numai ca mai des, iar primul lucru pe care il recomand e reinstalarea Windows-ului. (sa fii sigur daca e o problema hardware. Apoi te orientezi spre ce piese trebuie inlocuite). Bafta!

15 răspunsuri:
| danimotenel a răspuns:

Cand apare apasa repede f8 pana se vede blue sceenu si nu se mai restarteaza citeste ce zice (daca stii engleza) si zine ce zice la ***STOP numarul care iti apare.

| olivert1310 explică (pentru danimotenel):

Engleza stiu asa pentru mine, inteleg tot in engleza. Treaba este ca se intampla cam o data pe saptamana sau la doua, nu asa de des, cand va face iarasi voi incerca sa fac ce zici tu, numai ca se intampla foarte rapid. De remarcat este faptul ca se intampla cand vreau sa execut un fisier, de cele mai multe ori video, sau pe net cand dau click pe ceva, parca timp de 2 secunde se blocheaza si apoi, totul albastru.

| danimotenel a răspuns (pentru olivert1310):

Ce windows ai? Download http://www.kaspersky.com/kav_latest_versions Version 2012 (12.0.0.374) si apoi instaleazal si fa o scanare completa.

| dannyel86 a răspuns (pentru olivert1310):

Nu stiam frecventa cu care se restarteaza sistemul tau. O data sau de 2 ori pe saptamana e putin si nu cred ca la sursa ar fi problema. Daca am sti despre ce eroare e vorba (bluescreen iti afiseaza scrisul alb pe care nu reusesti sa-l vezi - acolo iti spune care e eroarea).
Am avut si eu astfel de probleme, numai ca mai des, iar primul lucru pe care il recomand e reinstalarea Windows-ului. (sa fii sigur daca e o problema hardware. Apoi te orientezi spre ce piese trebuie inlocuite). Bafta!

| XxAlexandruxX a răspuns:

Ce iti apare tie se numeste bluescreen nu stiu cum se rezolva dar oricum mai bine ti-ai schimba unele componente cum ar fi placa de baza sau sursa

| olivert1310 explică (pentru XxAlexandruxX):

Nu-mi permit sa nu merg la sigur, sursa mea are 450w, ma gandesc sa o schimb in viitor cu una mai mare, insa placa de baza, nu mai gasesc una la fel, noua. Ar insemna sa schimb cel putin ramii cu unii DDR3, alte costuri alta distractie.

| dannyel86 a răspuns:

Salut. Daca nu e eroare din windows (se poate si asa), in conditiile in care piesele sunt noi, tind sa cred ca sursa ta are probleme. Imprumuta (ca sa nu o cumperi degeaba) o alta sursa pentru testare si vezi daca mai sunt probleme. Trebuie sa testezi fiecare piesa in parte pentru a afla unde e problema. Daca nu ele cauzeaza aceste neplaceri, atunci windows-ul trebuie reinstalat.

| olivert1310 explică (pentru dannyel86):

Am sa incerc sa fac rost de o sursa, mai greu pentru ca ar trebui sa o tin cel putin 2 saptamani, cred ca nu voi gasi sa o imprumut, cel putin nu una cu valori mai mari decat a mea. Daca am un Hdd intern de 1tb la o sursa de 450w este ok? As vrea sa-mi cumpar o sursa la 600w sa fiu sigur asta pentru ca nu stiu cat de suficienti sunt cei 450 de watti la ce am eu pe el. Crezi ca sursa nu face fata?

| silvershark a răspuns:

Poate chiar astea sa fie defecte : placa de baza sau sursatongue.Incerca si cu alt RAM.
Bafta!

| olivert1310 explică (pentru silvershark):

Nu vad de ce ar fi de la sursa, pana la urma ea decat furnizeaza curent, poate placa de baza. Si daca ar fi placa de baza, cum imi pot da seama de asta, se poate repara sau...una noua? big grin

| silvershark a răspuns (pentru olivert1310):

Sursa poate sa nu scoata valori optime pentru functionarea PC-ului.

| AliceAne a răspuns:

Si eu patesc la fel, cica la mine ar fi de la procesor. cel mai bine este sa te duci la un servis si cei de acolo iti vor spune exact ce nu e bine sau stricat la pc. sau bagai un procesor mai bun si mai adauga ramiwinking. bafta

| olivert1310 explică (pentru AliceAne):

Are deja un procesor mai bun, si alti rami. toate noi.

| AliceAne a răspuns:

Ce sa zic poate se apropie de moarte straight face

| vyrus120590 a răspuns:

Daca esti din iasi te pot ajuta eu, ca am avut si eu aceeasi problema.

| olivert1310 explică (pentru vyrus120590):

Sunt din Teleorman, Alexandria. Si ramii sunt noi, am doua placute 1gb respectiv 2, ambii aceleasi frecvente, acelasi producator, se comporta la fel.