| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor!happySpuneti-mi si mie care este diferenta dintre un Windows pe 32-biti si unul pe 64-biti,in primul rand ce reprezinta chestia asta cu bitii,la ce ajuta, ce avantaje ai de exemplu daca dispui de 32-biti in loc de 64-biti si ce componente hardware iti trebuiesc pentru a merge un sistem de operare pe 64-biti pe calculator, vreau o explicatie cat mai usor de inteles daca se poate!laughingMultumesc!happy

Răspuns Câştigător
| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Http://www.videotutorial.ro/? p=6881 - Copiaza tu tot link-ul.Dai scroll mai jos ca sa vezi videoclipul.

2 răspunsuri:
| ?ndrei a răspuns:

Http://windows.microsoft.com/......-questions

Acolo gasesti tot ce vrei ca m-am saturat sa tot explic la fiecare in parte :D))
Deci iti spun asa ca un rezumat cum sta treaba.Sistemele de Operare pe 64 de biti sunt mai bune ca pe 32 bit pentru ca:
-Procesorul merge mai bine;
-Cunosc o mai mare memorie ram de 3 GB;
-Pot fi instalate pe ele si programele de 32 biti.

| SinfulDesire a răspuns:

Ca sa poti rula un system de x64b iti trebuie processor

differenta este ca cele de x32b vad pana in 3.5gb memorie ram
si cele de x64b vad mai peste limita asta