| Nelutzu222 a întrebat:

Salutare... Uite ce am patit cu un pc. am vru sa alimentez ceva la 5 V si am avut un prelungitor usb si am vrut sa pun + si - de la fire pe usb si am atins 2 fire din portul usb si cred ca mi s-a facut un scurt in pc, mi s-a stins pc ca si cum il scot din priza si nici nu a mai pornit, ce ar putea sa fie defectu? Sursa nu ii de vina ca am pus alta si la fel si pe cealalat am incercat-o la alt pc?

Care ar fi motivu sa nu mai porneasca pc deloc?

Funda

7 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Felicitari!
Tocmai ai facut (probabil, ramane de vazut) o gramada de treaba. Joaca ta o sa te coste ~200 lei, sau daca preferi reparatia... poate mai ieftin.

| Nelutzu222 explică (pentru sltlp):

Tu nu ai de lucru, in loc sa ma incurajezi tu razi, mai bine nu te bagai dracu

| sltlp a răspuns (pentru Nelutzu222):

O, imi pare rau ca esti un copil prost sau poate un adult needucat. Oricum, nesimtit in ambele cazuri si prost crescut, care nu e capabil sa intelegea unde ii este locul.

| SasNetRomania a răspuns:

Nu e doar placa de baza.
ce placa de baza ai?
daca ai antis 2 fire posibil ca porturile usb din spate sa nu mai mearga dar pcul sa mearga, daca zici ca nu se mai apridne deloc posibil sa fie si sursa.

| Nelutzu222 explică (pentru SasNetRomania):

Sursa merge nu am nici un defect la ia, si un usb-uri am curent si la maus la fel deci nu stiu ce ar putea fi...

| k3R0seN a răspuns:

Placa de baza.

| Ungureanus a răspuns:

Pe placa de baza daca o sa te uiti bine vezi ca ai niste regulatori de tensiune, sunt nuste patrate mici negre cu doua terminale lipite pe placa, e unul din ele in scurt, nu incerca sa o repari singur ca nu reusesti