| anonim_4396 a întrebat:

Salutare.
Vin cu o intrebare destul de populara zic eu.
Urmeaza sa imi achizitionez un PC in principiu pentru gaming/streaming si as dori sa imi creez acest PC din piese.
Bugetul este undeva in jurul a 3000-3200 lei si as prefera sa le cumpar de la eMAG.
Eu m-am gandit la urmatoarele piese si aici interveniti voi,pasionatii de IT,cei care stiu cum merge treaba si ce/care produs este mai bun/performant;).
As dori sa stiu daca aceste piese sunt bune si daca sunt compatibile intre ele, si mai ales, daca pot gasi altele mai ieftine sau mai bune la acelasi pret la eMAG.

Wishlist - https://www.emag.ro/wishlist/4583171916

Nu prea sunt sigur de placa video si de procesor.Placa as dori sa fie una bunicica, de 2GB iar procesorul cred ca este putin overkill. Posibil sa mearga si un i5 undeva in jurul a 800-1000 lei.

Va multumesc pentru timpul acordat si astept sugestii.

1 răspuns:
| ITMania a răspuns:

Ce are asa special eMag in afara de preturile mari si lipsa unor produse cu adevarat bune?

Un sistem de jocuri nu-l compui cu un i7, overkill dupa cum ai zis, si o prastie precum GTX 650, dar nu rezista la o rezolutie Full HD deloc.

In banii tai, iei un i5 + 4GB RAM (suplimentezi pe viitor) + AMD R9 280X, un best-buy al momentului, ruleaza absolut orice joc actual cu detalii maxime chiar si pe Full HD.
http://bit.ly/1hOYbMw

Ai o carcasa mult mai solida si mai bine ventilata, nu tii asa sistem intr-o conserva precum cea aleasa de tine.