| adriang_4868 a întrebat:

Vreau sa fac port forwarding de pe un router romtelecom huawei hg655b pentru un digital video recorder (dvr). Am facut toate setarile dar din pacate se poate accesa doar din interiorul retelei.Eu vreau sa se acceseze si din exterior (de pe ip-ul extern bineinteles). Are cineva idee?

1 răspuns:
| Bob a răspuns:

Daca ai net de la RDS, atunci probabil ai si IP dinamic si din cauza asta cred ca nu il poti accesa din exterior. Iti trebuie o aplicatie gen DynDNS cu care sa iti "transformi" IP-ul din dinamic (care se tot schimba la fiecare restart) in static (asta nu se schimba).
(Mai multe detalii gasesti aici -> http://sateliti.info/showthread.php? 3115-Dyndns-ICS)
Dupa treaba cu DynDns o sa ai o adresa gen acasa.dyndns.com care actualizeaza ip-ul la fiecare schimbare iar tu o sa iti poti accesa router-ul din exterior (dupa ce ai introdus in router undeva pe la optiunile de dns adresa acasa.dyndns.com) direct cu http://acasa.dyndns.com.

Daca nu mege nici asa, vezi ca acolo la port forwarding iti cere porturile pe care sa se conecteze, deci trebuie sa te uiti in cartea tehnica a DVR-ului sau in optiuni si vezi pe ce port se conecteaza, si il treci acolo. Sper sa iti fie de folos informatia, si imi cer scuze pentru eventuale greseli gramaticale si/sau de punctuatie.