| ChiuțăCristianNicolae a întrebat:

Salutare!
Vreau sa intreb expertii in IT!
Intel Gener. 7 i7 7700 sau Ryzen 7 ( poate overclock, 1700 non x )?
GTX 1060 6GB sau GTX 1070 sau Ti ( Merita upgrade-ul? stiu diferenta dintre cele doua, dar vreau sa stiu daca merita un upgrade de la 1500 lei la 2300+ )
OK! DE ce intreb asa ceva?
- Deoarece mie imi trebuie un sistem PC pentru : Gaming, Streaming si encoding video.
Asadar, de aceea eu vreau sa stiu daca merita un pas spre "mai rapid" cu o calitate cat mai decenta si de ce nu 4K@60!

Ma scuzati de greselile gramaticale, de exprimare, sper ca ati inteles ce am vrut sa intreb happy
Sanatate!
Poate faceti si un wishlist la PC garage pentru mine happy maxim 4700 ( placa video GTX 1070 nu este disponibila sad )

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Pentru gaming 4k la 60Hz (fps), cam ai nevoie de o 1080 (unele jocuri necesita chiar un SLI de 2 din astea).
Daca nu ai pretentia de 60 Hz, atunci cred ca iesi la liman cu o 1070, dar e la limita, si nu te astepta sa pui totul la maxim, sau ultra.
Trebuie sa stii ca streamingul si randarea video consuma resurse pe rupte, deci, asteapta-te la maxim 30 fps cu placile alea. Aici e nevoie de 1080, din nou.
Nu am timp de un wishlist, dar am facut pe la 4100 un sistem limita, cu GTX 1060. (dar nu doar placa video 1070 va face diferenta, trebuie si o sursa mai buna, iar pentru streaming nu ar strica mai mult ram, si un ssd... astea toate, ajung undeva pe la 5100 ron pe usor)

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Sa stii ca pe TPU is numa experti, cu siguranta laughing pai ma nene mai tu crezi ca u expert sta pe net? Puteai formula si tu care care se mai pricepe, suna zic eu mai aproape de realitate.
Si vrei 4K pentru ce anume? Bani irositi, atat timp cat nu ai jocuri sau mai stiu eu ce in 4 k e cum zic bani irositi. Daca ai video in 4 k aia e alta poveste sau jocuri desi nu ma pricep la jocuri.
Mai merg pe la magzine mai vad TV asa cu mai stiu eu cati K aia is bani irositi, cand o sa apara emisiuni sau net in K? Nici in 20 de ani te asigur de asta,deci referitor la K eu asa cred,is bani irositi.
Restu de procesor daca e distanta mare intre ele ca performante parerea mea este ca merita, dara nu pentru faptul calitate mai decenta ce spui tu, cat mai ales pentru durata, adica nu cumperi calculatoare in fiecare zi, asa ca daca ai bani baga cat mai de top, cel putin stii sigur ca acel calc il poti folosi mai multi ani.

| RM94 a răspuns:

Ryzen 7 il rupe rau de tot pe acel 7700
1) Ai zis ca vrei pentru gaming, aici ambele sunt fie egale fie AMD este mai bun. Pentru ca zen 1700 scoate cu aproximativ 10-20 mai putine fps decat 7700k (atentie K) la jocuri unde ruleaza cu 100+ fps si 5-8 fps la jocuri sub 100 fps. Deci cu siguranta este mai bun zen-ul.
2) Ai zis streaming si video encoding din nou zen este cu aproximati 50% mai bun decat 7700K, modelul fara K este ingenunchiat rau de tot aici si o sa zic si de ce:
Cand e vorba de workstation ai nevoie de un procesor cu multe nuclee/fire de executie
- 7700 are 4 nuclee / 8 fire de executie
- 1700 are 8 nuclee / 16 fire de executie (deci dublu)
3) 1700 fara X poate face overclock pe cand 7700 nu poate
In concluzie la gaming ar trebui sa aiba aceeasi performanta, la streaming aceeasi dar la workstation 1700 castiga fara discutii
Aici ai un video unde un consumator iti da 5 motive sa alegi 1700 il loc de 7700K (atentie K) https://www.youtube.com/watch?v=-Kh04ldp1_g
Cat despre placa video, daca ai deja 1060 6GB, poti sa cumprei celelalte componente pentru PC si sa o pui pe asta sa vezi cum se descurca. Doar in gaming o sa poata rula sigur orice joc, dar daca faci gaming+streaming s-ar putea sa iti trebuieasca 1070. Aici este un video cu un 1700X si 1070 streaming ca sa iti faci o idee. Se joaca battlefield 1, un joc care solicita foarte mult placa video si scoate 90+ fps https://www.youtube.com/watch?v=yfeH7Lzw3zE
Whishlist: https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3102438/
Iti mai raman 1700 ron, mai pui 400 si iei si acel GTX in caz ca nu esti multumid de configurarea cu 1060 6GB sau vezi tu ce faci cu ei, dar eu zic ca o sa faca un streaming + gaming (simultan) decent 60+ fps