| CASTRAVETE112 a întrebat:

Salutare.
Vreau sa-mi iau un PC.
Ce PC mi-aș putea lua cat de cat bun pentru gaming până în 2000-2200 lei?

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4021054/

Daca ai cumva o carcasa ATX sau mATX
aceasta e cea mai buna varianta pe care sa cheltui bugetul acela.

Daca nu, mai poti scurta la placa video, iei o RX 570 cu 4GB momentan.

Alternativ, daca nu ai nevoie de mult spatiu, poti inlocui HDD-ul galagios, cu un SSD M.2; e cam la acelasi pret.

https://www.pcgarage.ro/......4-m2-2280/

Nu lua memorie mai ieftina.
Procesoarele AMD au nevoie de frecventa cat mai mare si o latenta CL.
E adevarat ca nu o sa ai momentan Dual-Channel, dar in decurs de 1 an sigur o sa mai gasesti 150 RON sa mai cumperi o placuta identica si o sa ai 16 GB, care iti vor ajunge pe toata durata de viata a calculatorului, pentru orice task.

Cu carcasa asta
https://www.pcgarage.ro/carcase/segotep/mex/

si cu placa video din configuratia lui axy99, adica RX 570 de care am amintit si mai sus,... te incadrezi in buget.

| aXy99 a răspuns:

Https://www.mygarage.ro/wishlist/469635-pc-buget-2500-lei.html

Uita-te la buildul asta, mi se pare bun. Poti schimba tu carcasa cu oricare alta iti place. Fara monitor si cu reducere de la pc garage vine undeva la 2200-2300 lei.

| Drsss a răspuns:

Păi la banii ăștia un pc nou ti ai putea cumpăra dar cu placa video integrată...Iti recomand un pc de gaming second hand, la 2000 de lei iti iei un i7 cu placa dedicata, suficient cat sa iti meargă toate jocurile în 60 fps-uri

| Yulian_Crystian_1995_Sjwv a răspuns:

Cumparati un i5 e cat de cat ok pentru gaming!

| NuAmNume1241 a răspuns:

Pai ai putea asa :
- procesor I5 7400
- rami 8 gb DDR4 2400 mHz
- placa video 1050 ti
- un ssd de 120 gb
- hdd 1 tb
- placa de baza : MSI H110M - Eco
- carcasa sa fie maxim 120 lei
- sursa 550 W, sau 650 W daca vrei sa ii mai faci upgrade-uri.
Cam toate aceste piese la un loc sunt pe undeva la 2500-2600 lei, dar le poti lua la reducere