| DanyReyMisteryo619 a întrebat:

Salutare. Vreau si eu sa stiu cam cat de bun este un laptop Acer, daca isi merita banii si de ce majoritatea laptop-urilor Acer vin cu sistem de operare Linux preinstalat?

Bugetul este de 1700 de lei (laptop-ul trebuie sa fie cadou de ziua mea, nu stiu ce configuratii are tot ce stiu e ca e Acer, are 1TB HDD si 4 GB R.A.M), care sunt sansele sa aiba o placa video si un procesor bunicel? Cat despre linux nu am probleme, am lucrat si in linux, dar stiu ca este un sistem de operare pentru laptop-uri / pc-uri mai slabe. Am spus mai sus, bugetul este de 1700 de lei, e un Acer bun la banii astia?

2 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

La 1700 vad ceva de genul

http://www.cel.ro/......40m-2gb-l/

deci e un laptop bun, cu placa video dedicata, hard diskul de 1TB incapator
procesor bun i3.

Vine cu Linux pentru ca e gratuit. Daca puneau windows, ar fi trebuit sa reduca din pretul componentelor ca sa ramana la acelasi pret si ar fi fost mai slab. Asa daca e cu Linux care e gratuit, banii de pe windows au intrat in componentele laptopului si deci e mai performant decat daca avea windows preinstalat.

| Treistariustar a răspuns:

Laptopurile Acer sunt foarte bune, am eu unul de 2 ani arata ca nou si merge la fel de bine. Daca mai astepti 10 zile il poti cumpara de black friday la un pret mult mai ok http://bit.ly/10InAFM