| valhala90 a întrebat:

Salutari! Am o mica mare problema cu laptopul meu(este vorba despre un ASUS care a venit din fabrica cu Windows 8).Ma tot chinui sa instalez Windows 7 si cand imi booteaza stickul imi da blue screen.Am facut acele setari din BIOS(si ma refer la dezactivarea Security boot si ce mai trebuia facut pe acolo), am facut stickul cu vreo 3 versiuni diferite de windows 7 si cu 3 programe diferite(rufus, win2boot si acel program de la Microsoft).In toate aceste cazuri imi da blue screen.Stie cineva cum pot rezolva aceasta problema sau daca ar mai fi ceva de facut prin bios sau la programele de boot?

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Rulează memtest.Acest program va verifica dacă nu ai ramii defecți.Memtest îl gasești în orice distribuție linux live dvd.
de asemenea acel blue screen poate surveni și de la un hard disc defect, dar prima trebuie verificați ramii ca nu cumva din cauza unui virus de la softurile furate din sursele ilegale să fi distrus ramii și/sau hard discul.Succes

| MenInShadow a răspuns:

Incearca sa folosesti Yumi, eu m-am chinuit o zi si jumatate sa bag si linux si windows pe un stick si nu a mers nici o versiune, in final am instalat windows xp (pentru ca-l aveam pe un cd), si de acolo am pus windows 8 pe stick, si a mers fara probleme.
Este destul de usor de folosit, daca nu te descurci, gasesti tutoriale pe YouTube.
Daca tot nu merge incearca sa pui un windows xp pe un cd si vezi daca ala merge, daca nici asa, e posibil ai probleme cu bios-ul, sa fi setat ceva gresit, sau orice alte probleme, caz in care ar trebui sa-l duci la cineva care se pricepe in laptop-uri.