| ĂlaRău a întrebat:

Salutari. De ce la unele fisiere deschise cu Windows Media Player se poate modifica viteza de redare si la altele nu?

Răspuns Câştigător
| tpuuser999 a răspuns:

Please Note: The playback rate settings will only work as expected with files encoded as either MP3, MPEG or WMV. This means that the settings have no effect on other formats - like MP4, AAC, FLV, 3GP, WAV, etc. Windows Media Player will silently ignore/reset any change in playback rate for these formats.

Aparent, viteza de redare este suportata doar pentru anumite extensii aprobate de Microsoft. Si chiar si atunci, din moment ce sursa poate fi un fisier online si nu neaparat un fisier de pe disc, este recomandat sa nu se modifice viteza de redare, pentru ca aceasta mareste riscul de a lucra intr-un mod neasteptat cu memoria, ducand la terminarea aplicatiei. In principiu, nu prea sunt pregatiti pentru aceasta functie... ar fi mai bine sa incerci cu VLC sau SMPlayer, daca acestea suporta.

1 răspuns: