| anonim_4396 a întrebat:

Salutari! De curand am facut o unitate PC din mai multe componente luate din alte sisteme mai vechi.
Problema este ca am un lag sau delay/intarziere cand navighez prin fisierele calculatorului si cand dau play la cate un fisier audio sau video.In jocuri merge bine, asta e ciudat! am incercat si instalat cele mai noi drivere pentru placa video, am defragmentat hdd-ul, am scanat de erori, altceva nu mai stiu ce-i pot face.
Systemul este urmatorul:
Intel P4 3ghz prescot core 530 socket 775
2 gb ram DDR400
Video: atiRadeon HD 3450 AGP 500mb ddr2
Hdd Model ID ST3500413AS seagate 500 gb
Placa de baza: msi-7071
Sistem de oprerare: Windows xp sp3 32bit
Are cineva alte idei?!? pentru ca se mai si blocheaza de tot si pot deschide doar task manager cu ctrl-alt-delete si mai ramane doar sa-i dau restart.

5 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Incearca o scanare cu MBAM (MalwareByte's AntiMalware, si asigura-te ca ai un antivirus bun si actualizat. Trebuie facute ambele operatiuni, pentru ca multe atacuri malware nu sunt detectate de antivirus. Daca folosesti alt player decat VLC, incearca-l si pe asta, e posibil sa dea rezultate mai bune. Revino cu detalii, ca m-ai facut curios. Succes!

| anonim_4396 explică (pentru alexmircescu13):

Multumesc de raspunsuri, chiar acum incerc sa downloadez MBAM(daca ma lasa net-ul).
Problema mea s-a cam rezolvat, am instalat win7 apoi am trecut la xp sp3 din cauza ca am alta problema! nu imi merge sonorul iar driverul de pe pagina producatorului nu pare sa fie prea bun.Am gasit pe net alti useri care au aceleasi probleme cu sunetul pe aceasta placa de baza.Simptomele sunt urmatoarele, dupa ce instalez driverul placii de sunet se aude ca un impuls(ca si cum ai conecta un microfon la o statie) in difuzoare si cam asta-i tot.Acum folosesc o placa de sunet Genius, dar as vrea neaparat sa o scot pentru ca am altceva de instalat in sloturile pci(doua la numar) de exemplu: un adaptor wi-fi si un tunner tv.
Am incercat sa cuplez jackul de la difuzoare in tv tuner pentru ca are si el o iesire audio, dar... evident nu merge.
Si problemele continua, daca n-ai ce face te invit sa experimentam cate ceva pe el, il facusem pentru net, mai am o unitate dar din "pacate" e in garantie.
P.S. am verificat jumperii de placa de baza si sunt la locul lor conform schemei din manual, am verificat in device manager si imi arata ca dispozitivul nu intra in conflict cu alti driveri, am intrat pe site-ul celor de la realtek si am mai incercat alti driveri(cam atunci am inceput sa am acea intarziere in windows explorer cea de care ziceam in postare)

Răspuns utilizator avertizat
| GGL a răspuns:

Instaleaza windows 7

| anonim_4396 explică (pentru GGL):

E prea pretentios win 7 pentru un sistem ce trebuia deja reciclat.Am incercat si win7, merge bine dar imi cere niste driveri la placa de baza pe care nu-i pot procura.