| heddy10 a întrebat:

Salutari TPU! Am doua bucati Blaupunkt GTx 693 (cele din imagine https://s27.postimg.org/4z4nats6b/IMG_20170820_142736.jp g ). Au stat multa vreme pe un Cielo, dar acum as vrea sa le fac o incinta si sa le leg la o combina audio. Problema e ca nu ma pricep la a calcula dimensiunile cutiei.
Stiu ca trebuie sa tin cont de specificatiile difuzoarelor:

System: 3-way Coaxial
Diameter: 6"x9"
Maximum power handling: 260 Watts
Nominal power handling: 55 Watts
Nominal impedance: 4 Ohm
Frequency response: 40 – 22.000 Hz
Efficiency (2, 83 V/1 m): 92 dB
Cone material: Injected Polypropylen (IPP)
Installation depth: 73 mm / 2.87"
Diameter installation hole: 154x220 mm / 6.06"x8.66"

Daca stiti vreun program/site cat de cat usor de inteles, sau daca puteti sa imi dati vreun sfat, as aprecia foarte mult!

Răspuns Câştigător
| heddy10 explică (pentru LinxCont):

Cu o singura rugaminte te-as mai deranja. Sa-mi spui, la specificatiile alea, cam ce dimensiuni sa aiba incinta(ca volum), si daca ar fi mai bine sa fac cate o incinta pentru fiecare sau sa pun ambele difuzoare intr-una mai mare.

Multumesc anticipat!

Foarte utile link-urile.

| LinxCont a răspuns (pentru heddy10):

Eu n-am construit niciodata incinte acustice si nu pot da indicatii precise.
Cred ca cu cat e mai mare incinta, cu atat se va auzi mai bine.
Daca se fac 2 incinte, avem avantajul ca le putem pune la distanta dorita ca sa se auda mai bine.
Poate ar merge niste dimeniuni cum sunt aici: http://www.power-zone.ro/......MK_II.html

inaltime=49cm, latime=27cm, adancime=27 cm

cu difuzorul montat in partea de jos.

3 răspunsuri:
| Vvistula a răspuns:

Nu e niciun site sau program care sa te ajute, si daca e sunt complicate. Doar cu atat te pot ajuta.