| RafyStea a întrebat:

Salutari TPU! Deci de cand mi-am instalat windowsul 7, nu-mi merge sunetul zice: "no speakers or headphones are plugged in"!
Am toate driverele instalate.
Ce sa fac?
Dau funa!

5 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Ce placa de sunet ai?

ai verificat in device manager daca e vreo problema?

altceva ar fi sa intri in BIOS sa reactivezi sunetul(ar trebui sa fie ceva cu integrated audio.

| RafyStea explică (pentru Danzell):

Cum sa-l reactivez in Bios?

| Danzell a răspuns (pentru RafyStea):

Nu stiu trebuie sa cauti acolo. biosul si setarile din el poate varia de la model la model
uite un exemplu, ca sa stii ce sa cauti. tutorialul e cum sa dezactivezi insa e aceeasi setare.
http://www.wikihow.com/Disable-Onboard-Sound

nu garantez ca e de la asta. e posibil sa fie si de la drivere.
ce placa de sunet ai? calculatoarele mai vechi au ac97 audio sau ceva de genul (nu mai stiu sigur)
-----
pe langa ce am zis mai sus, verifica si daca e activat sunetul.
apasa pe iconita cu boxa,(de langa ceas) si intra in Mixer.
acolo ar trebui sa iti apara unul sau mai multe slidere pentru volum.
in caseta cu Device ar trebui sa ai ceva cu : speakers. si o sageata care arata in jos. acolo poti selecta ce sa foloseaca PC-ul ca sa iti redea sunetul.
-----
incearca mai intai ce se poate din windows apoi din bios.

| SorinTudor a răspuns:

Descarca Realtek happy

Răspuns utilizator avertizat