| RichBaiatul a întrebat:

Salutari tuturor! Detin un laptop MSI GF63 Thin 9RCX, am dat capacul de la spate jos cu scopul de a-l sufla de praf, am dat ulterior si bateria jos ca asa se face de obicei, dupa ce am suflat tot cu feonul cu aer rece am pus bateria si capacul la loc, tin sa mentionez ca nu m-am atins de nimic altceva. Problema este ca laptopul nu mai porneste si inainte sa-i dau capacul jos era complet functional, nu avea nici o problema abaia face 2 ani la final de februarie. Va rog cine a mai intampinat probleme de genul va rog sa ma ajutati daca se poate!

12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu trebuia sa te bagi in el, il duceai la servis, mai ales ca laptopul este aproape nou nu era defect nimic la el, te ai bagat ca fraierul sa l suflii cu foehnul, ai rupt un fir ca laptopurile au panglici subtiri conectate cu mufe daca ai tras ca "inginerul" de firele alea l ai bulit, dul la servis dar reparatia costă nu mai ai garantie din cauză ca ai umblat in el.

| RichBaiatul explică (pentru CristiDinBucuresti):

Garantia oricum s-a terminat, deci e egal cu 0

| RichBaiatul explică (pentru CristiDinBucuresti):

Problema e ca in Olanda nu prea gasesti service-uri sa iti curete laptopul daca nu vorbesti un pic de engleza si nici nu stii unde sa cauti.

| RichBaiatul explică (pentru RichBaiatul):

In prezent situatia este inca nerezolvata.

| relian a răspuns:

Cred ca nu ai conectat bine bateria.Verifica acolo conectia, ar trebuie sa mearga daca totul este pus la loc cum a fost.

| halogen001 a răspuns:

Din clipul asta vad ca e necesara conectarea incarcatorului si apoi porneste din cauza ca a fost deconectata bateria.

https://www.youtube.com/watch?v=fGVcY0RnzGw

Asa spune in clip ca la laptopurile MSI daca se deconecteaza bateria, la prima pornire ca sa pornească laptopul trebuie conectat si incarcatorul. https://youtu.be/fGVcY0RnzGw?t=764 Dupa aceea merge normal.

| RichBaiatul explică (pentru halogen001):

I.am pus si incarcatorul si degeaba, am facut si cum zicea altcineva in clip, sa ii dau bateria jos sa tin apasat 60 sec pe butonul de power on si dupa sa ii pun bateria si incarcatorul si cica merge dar nimic

| halogen001 a răspuns (pentru RichBaiatul):

Https://youtu.be/8XU3BIJHWZ4?t=16

Aici spune ca ar fi un buton sau gaura pentru de resetare in dreapta care sa rezolve problema pornirii.

2. Orificiu pentru resetarea acumulatorului
Ori de câte ori firmware-ul sistemului (EC) este actualizat sau când sistemul se blochează, vă rugăm să
1) opriţi alimentarea notebook-ului;
2) întrerupeți sursa de alimentare c.a.;
3) folosiţi o agrafă îndreptată și să o introduceți în această gaură preț de 10 secunde;
4) conectaţi sursa de alimentare c.a;
5) porniţi alimentarea notebook-ului.

2. Battery Reset Hole
Whenever the system firmware (EC) is upgraded or the system hangs, please
1)power off the notebook;
2) remove the AC power;
3) use a straightened paperclip and insert it to this hole for 10 seconds;
4) connect the AC power;
5) power on the notebook.

Asta e din instructiunile de utilizare.
https://www.msi.com/Laptop/GF63-THIN-9SC/support#down-manual

https://imgur.com/scpS11S

| RichBaiatul explică (pentru halogen001):

Am facut si treaba asta cu orificiul de resetare si tot nu porneste, m-am asigurat de 2 ori ca bateria sa fie pusa bine la pinii de conectare

| halogen001 a răspuns (pentru RichBaiatul):

Https://www.youtube.com/watch?v=76I2Ec9K7lw
https://www.youtube.com/watch?v=_MOe71kBPOY

Poate ca trebuie scoasa si bateria de 3V de la bios si bateria mare si incarcatorul si dupa aceea puse inapoi toate ca sa se resreteze biosul.

https://www.bestsoltips.com/msi-laptop-wont-turn-on/

Poate fi si de la incarcator.

| 4ndr33y a răspuns:

Asa am patit si eu cu un Asus dar ca sa-i fac upgrade la RAM.
Dupa ce am montat totul la loc, canci, n-a mai vrut sa porneasca, am incercat toate figurile si resetarile, nimic.

L-am trimis la garantie si i-au schimbat placa de baza.
Apoi l-am mai desfacut din nou, sa-i pun RAMul si pentru upgrade de SSD dar n-am mai avut probleme.

Am ansamblat/dezansamblat zeci de unitati si laptopuri, n-am mai vazut asa ceva.
Nu pot sa-mi explic nici in cazul meu, nici in cazul tau doar ca in zilele de azi laptopurile sunt de cacao.

| SasaSasa2000 a răspuns:

Nu ai conectat cum trebuie acumulatorul, probabil e prima dată când faci asta, verifica bine că ai montat bine acumulator îl, daca capacul NU se închide corect, NU ai montat bine acumulatorul.