| KeNNT3D a întrebat:

Salute TPU.
Imi poate explica cineva cum pot instala/muta jocuri pe SD card? Am o tableta cu android 4.4.2.

Răspuns Câştigător
| xMentalistul a răspuns:

Deci jocurile nu pot fi instalate direct pe card(in afara de world of tanks blitz singura exceptie) dar o bucata foarte mica din date poate fi mutata pe card exemplu:subway surfers are 80mb din care 20mb pot fi mutati pe card. Daca vrei sa muti datele pe card trebuie sa ai un telefon care suporta functia.Te duci in optiuni, manager de aplicatii, selectezi aplicatia pe care o vrei si cauti butonul MOVE TO SD CARD daca ai in engleza sau MUTARE PE CARD SD daca ai in romana. Daca nu vezi nici un buton de genul nu vei putea transfera datele. Sper ca am fost de folos!

4 răspunsuri:
| CristinaTimofei a răspuns:

Nu sunt sigură, dar caută pe la setări "stocare", iar acolo ar trebui să-ți scrie ceva de genul "Disc de scriere implicit: stocare internă sau card SD", iar tu bifezi card SD, asta ca aplicațiile să ți se instaleze direct pe card. În schimb dacă le ai pe tabletă și le vrei pe card, intri tot la Setări- Aplicații, pe aplicația care vrei s-o muți cauți și selectezi opțiunea "Mutare la Card SD"

| KeNNT3D explică (pentru CristinaTimofei):

Mersi de ajutor dar nu merge.

| Linca_Mihaita_1994 a răspuns:

Salut, intra in setari apoi in aplicatii si selecteaza aplicatia dorita si dai usor in jos si ai sa vezi acolo MUTA PE CARDUL SD, daca nu merge asa intra in setari apoi in stocare si bifeaza aplicatile pe care vrei sa le ai pe cardul SD.

| KeNNT3D explică (pentru Linca_Mihaita_1994):

Salute. Am incercat si asa si nu a mers, mersi oricum.