| virus29 a întrebat:

Salutere TPU, cine ma poate ajuta si pe mine cat mai urgent in legatura cu temperatura cpu, cpu informatii: CPU Type Intel Celeron D 326, 2533 MHz (14 x 181)
CPU Alias Prescott-256
CPU Stepping Eu
Instruction Set x86, x86-64, MMX, SSE, SSE2, SSE3
Original Clock [ TRIAL VERSION ]
Min / Max CPU Multiplier 14x / 19x
Engineering Sample No
L1 Trace Cache 12K Instructions
L1 Data Cache [ TRIAL VERSION ]
L2 Cache 256 KB (On-Die, ECC, ATC, Full-Speed)

CPU Manufacturer
Company Name Intel Corporation
Product Information http://ark.intel.com/search.aspx?q=Intel Celeron D 326
Driver Update http://www.aida64.com/driver-updates

CPU Utilization
CPU #1 7%.
Cred ca am temperatura cam mare, cu placa de baza pe masa fara carcasa si cu ventilatoare curatate: procesorul meu, dupa cum vedeti mai jos aproape stagneaza la 94 de grade...mentionez ca am avut probleme cu el si asta m-a facut sa ma uit la el, probleme (porneam pc-ul si dupa maxim 5 secunde se oprea, acum i-am mai pus un cooler de forma si vad ca nu se mai opreste dar totusi cred ca temperatura e mare? multumesc si funda.
Temperatures
Motherboard 36 °C (97 °F)
CPU 94 °C (201 °F)

Cooling Fans
CPU 5273 RPM
Chassis 2637 RPM

Voltage Values
CPU Core 1.152 V
+3.3 V 3.248 V
+5 V 5.053 V
+12 V [ TRIAL VERSION ]
+5 V Standby 4.873 V
VBAT Battery 0.128 V

Răspuns Câştigător
| MateiSebastian a răspuns:

Ar trebui să schimbi pasta termoconductoare de pe procesor.
Temperatura normală de funcționare la acest procesor e undeva la 45-50°C.

| virus29 explică (pentru MateiSebastian):

Mda..stiam ca e de la pasta termoconductoare dar nu stiam temperatura normala de functionare a acestui procesor, acum stau cu placa de baza pe masa, cu doua coolere si i.am aplicat alifie chinezeasca din aia la cutie micutaa (asta pana iau pasta) am reusit sa-i scad temperatura la cpu cu aproximativ 37-38 de grade (de la 94-95 la 54-55...multumesc pentru ajutor!

3 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Wow. Tu ti acel sistem langa un furnal? Temperaturile sunt extrem de mari, este ca si cand ai acoperi acel sistem cu 3 plapume groase lasandu-l acolo mult timp. Curata-l bine de praf, daca nu ai o pasta permoconductoare du-te cu pc-ul la un service sa-ti aplice. Cu temperaturile alea, nu vad acel pc sa maimearga inca 6 luni de acum in colo si sa nu crape ceva.
Bft!

| SouLIce a răspuns:

Da, teperatura este foarte mare