| AnonimFaraPereche a întrebat:

Samsung sau Iphone? Evidend ma refer la ultimele modele aparute pe piață. Argumentați-vă raspunsul.

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Telefonul a5 2015 am avut ghinion de la inceput cu el, unitatea optica s-a stricat dupa 1 an, ssd ul de la ei e foarte bun dar nu asa cum scria acolo, nu stiu ce sa spun sa dau o sansa la iphone?

| johnbucuresti a răspuns:

Samsung!
Eu am lucrat la un service ce facea reparatiile in perioada de garantie
La Android gasesti tot felul de aplicatii moca toata lumea te poate ajuta totul este ieftin pana si un cablu la Samsung costa 10 lei la iphone costa de te rupe mergi intr-o benzinarie si vezi
gandeste-te ca i-ai spart ecranul vezi cat te costa la Samsung vezi cat te costa la altii
gandeste-te ca i-ai distrus softul la Samsung se face in 5 minute sigur si merge ca din fabrica la altii e greu trebuiesc multe cunostinte si abilitati pe care nu cred ca le poate avea orice service de cartier.
gandeste-te ca la ora 3 noaptea ai o intrebare urgenta gici cati oameni o sa te poata ajuta la Samsung

gandeste-te ca ai nevoie de o husa sa nu se sparga cand il scapi jos cat costa la Samsung cat costa la altii
gandeste-te ca ai nevoie de o placa de baza ca ai stricat-o la Samsung dai 50 lei pe una la mana a doua la altii dai cu un zerou implus

cat costa aplicatiile la altii
cate aplicatii au aceia

si in comparatie cu Samsung care merge cu google unde ai sute de aplicatii

gandeste-te ca ai vrea sa renunti la Android si ai vrea sa iti pui ubuntu linux sau windows vezi daca la altii se poate face chestia asta si cator romani le-a reusit sa si-o faca singuri cu mana lor!?

esti in padure cine crezi ca iti da tie o mufa de incarcare ciudata
pe cand un incarcator de Samsung gasesti imediat

cat te costa bateria la altii
cat te costa o baterie noua la Samsung

cat costa un service la pentru celelalt telefon daca ai rupt mufa de casti
cat te cost aun service pentru o mufa de casti de Samsung
cat de repede poti gasi piese adica pentru Samsung sunt deja in stoc la orice service.

cat de repede gasesti husa

Daca chiar ai o problema cu celalt telefon cine te poate ajuta Dumnezeu si papa de la Roma ca romanii nu stiu ce sa iti zica sau faca
pe cand asa orice carciumar iti poate spune ce setari si unde sa faci ca sa iti mearga internetul

| Crackman a răspuns:

Androidul are multa libertate fata de iphone, plus ca in peimelw luni din nu stiu ce motive iphonurile se prajesc... in procent de 35 %

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciunul. Din cate am vazut TOATE telefoanele de la Samsug( pun intended ) ruleaza ca ochii mortului dupa cativa ani, au lag si in *** home menu. Iphonurile ruleaza bine si dupa multi ani DAR iOS E CEL MAI GROAZNIC OS DE TELEFON. Ia-ti ceva cu Android, Nokia, Huawei, Allview, orice de la un retailer cunoscut care nu e samsug si care are Android. Android e awesome, usor sa dai root, crackuiesti in prostie tot ce vrei, poti fi beta tester la jocuri... Ideea e ca: Samsug e ***
iOS e a *** joke.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am zis ca Nokia are Android... Lol retard confirmed, soz.

| MasterLegend a răspuns:

Samsung
ecran Super AMOLED de 5.8 inch cu rezoluţie 2960 x 1440 pixeli şi aspect ratio 18.5:9;
chip Qualcomm Snapdragon 835 cu 4 GB RAM pentru SUA;
chip Qualcomm Exynos 8895 cu 4 GB RAM pentru restul lumii, acesta având 4 nuclee tactate la 2.54 GHz si 4 tactate la 1.9 GHz, China urmând a avea 6 GB RAM;
camera principală de 12 megapixeli cu deschidere f/1.7, 1.4µm dimensiune pixel şi autofocalizare laser PDAF;
camera frontală de 8 megapixeli;
baterie de 3000 mAh;
minim 64 GB spaţiu de stocare, iris scanner;
port USB-C pentru încărcare şi transfer de date;
Android 7.1.1 Nougat.

| SonicAndrei a răspuns:

Samsung Galaxy Note 8 vs Apple iPhone 7 Plus:

1) Performanța: deşi Note 8 are procesor teoretic mai bun şi memorie RAM mai multă, aş spune că în utilizare normală un utilizator obişnuit nu ar remarca diferențe mari de performanță în activități obişnuite. Deci aici eu zic EGALITATE.

2) Rezoluția ecranului: Note 8 are rezoluția QHD, pe când iPhone 7 Plus are FullHD (mult mai bine decât minuscula rezoluție a lui iPhone 7). La capitolul culori, Note 8 are oficial cel mai bun ecran de pe piață, dar asta depinde de gusturile fiecăruia. Îmi place mult şi ecranul de la Apple. Aici aleg totuşi clar Note 8.

3) Camera: este mai bună la Note 8, dar nu performanța, culorile, contrastul sau capacitatea de HDR a acesteia face orice fotograf să aleagă Note 8 în locul lui iPhone 7 Plus. Marele minus al lui iPhone 7 Plus este faptul că camera (camerele) sa nu dispune de stabilizare optică a imaginii, ceea ce e esențial. Deci aici aleg din nou Note 8.

4) Dimensiunile şi designul: deşi gadgeturile Apple arată mereu foarte bine, e clar că, începând cu Galaxy S8, Samsung deține cel mai bun design de pe piață. Voi comenta un singur aspect aici: iPhone 7 Plus e un telefon mare cu ecran mediu (se lasă mult loc în partea de sus a ecranului), iar Note 8 e un telefon şi mai mare în care ecranul îi acoperă aproape toată suprafața. Eu aş alege Note 8.

5) Sistemul de operare: depinde de gustul fiecăruia. IOS-ul e mai bine optimizat, mai securizat, mai rapid etc. Androidul în schimb oferă mai multă libertate, mult mai multe funcții, dar şi mai multe bug-uri şi viruşi. Eu personal prefer Androidul, dar voi declara EGALITATE.

6) Funcționalități: toate features-urile de la Samsung, împreună cu S Pen-ul care e super util, fac să aleg clar Note 8 fără să stau pe gânduri. Samsung bate clar Apple şi alți producători la acest capitol.

7) Baterie: s-au făcut teste, iar Note 8 ține mult mai mult decât iPhone 7 Plus (Note 8 mai avea ~30% baterie când iPhone-ul s-a stins). Să nu uităm de Fast Charging şi de noile moduri de economisire a energiei apărute odată cu S8. Câştigătorul este Note 8.

Final: În urma argumentelor de mai sus, aş alege cu siguranță Samsung Galaxy Note 8 în locul lui iPhone 7 Plus. Dacă comparăm S8 cu iPhone 7 (simplu) aş alege tot Samsung.

| andrada2222 a răspuns:

Eu prefer iphone, deoarece m-am obisnuit cu ios, este adevarat ca Samsung are mai multe aplicatii gratuite, dar nu sunt cine stie ce, eu prefer iphone-ul, deoarece ma ajuta la nevoile mele, acum depinde de tine

| AnonimFaraPereche explică (pentru johnbucuresti):

Din moment ce imi cumpar un telefon capăt de linie pe care sa dau 1000 euro, nu ma gandesc ca se strica la banii ăştia.
Oricum cam aiurezi in ceea ce mi-ai zis...eu am pus altfel intrebarea.

| SonicAndrei a răspuns:

Mă scuzați că revin, mai am un lucru important de comparat: iPhone nu are slot de card, în timp ce Samsung are. Pentru unii şi mai ales pentru fotografi, e mai important să ai slot de card extern decât 100 GB spațiu de stocare doar în telefon. Ce faci dacă ți se strică telefonul, cum mai recuperezi datele? E o chestie de libertate şi utilitate.
iPhone-ul este superb, dar Samsung-ul e mult mai util.
OK, să nu uităm de ceilalți producători (Sony, LG, HTC, Microsoft etc) care au de asemenea dispozitive extraordinare.

| AnonimFaraPereche explică (pentru anonim_4396):

Te pot contrazice total. Inseamna ca n-ai avut Samsung cumparat nou, desigilat in fața ta. Eu am 3 ani de cand am Samsung si merge si arata impecabil ca la inceput. La mine singura problema era ca mi-a ros pisica incarcatorul original(nu glumesc) si acum folosesc unul neoriginal care parca incarca mai greu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AnonimFaraPereche):

Am un prieten care e la al treilea samsug dupa ce ambele incarcau agenda mai incet decat incarcai un joc, am avut samsug si eu, mergea ca un c ur si dupa factory reset. Maica-mea inca are acelasi model, tel diferit, merge ca un cu r. Nope. Alt prieten avea S3 si ii mergea ca un c ur, altul avea S5 si a inceput sa se chinuie- S2-cu r 3-c ur 4-c ur 5-cu r pocket neo-cu r, intr-adevar, n-am vazut de la s6 in sus performanta dar banuiesc ca daca timp de 5 modele are aceleasi probleme la de ma-sa sa ma astept? N-am pomenit sa se duca un touch dupa 2 ani ca la samsug. Nope. Am un Huawei la 350 de lei care ruleaza mai bine ca un S5. Rip.