| ゼロの a întrebat:

Sault.Imi puteti da niste comparatii de procesoare?
Adica un quad-core de 1, 66 ghz este la fel de bun ca un single core de... Ghz.Va rog dati mai multe exemple, dar toate sa fie comparate cu un single core va rog.

5 răspunsuri:
| BogdanASCRD97 a răspuns:

Prietenul meu are un pricesor din 2005, pentium dual-core facut overcore la 4. 0, iar eu am unul quad-core din 2009 la 2. 33. Facand anumite teste cu programe speciale, proseorlu meu e de 3 ori mai bun ca al lui... Daca vrei sa gasesti un procesor bun nu trebuie sa te uiti doar la frecventa ci la memoria cache si alte caracteristici (ca ce temperatura suporta, pana la cat poti sa'i dai overcore) Acum depinde si la ce il folosesti.Recomand prosesoarele Intel in defavoarea AMDului --> sunt mult mai rapide si te tin mai mult (am unul de peste 8 ani si inca merge)

In final pot spune ca cu cat are mai mult coruri cu atat este mai bun ( sa nu te gandesti ca 2 coruri de 2 Ghz = singlecore 4Ghz)

| ゼロの explică (pentru BogdanASCRD97):

Hei, am pus intrebare fiindca majoritatea jocurilor, la cerintele de sistem scrie doar pentru single core, eu personal am gasit 1 din 10 jocuri la care sa scrie ca la minim este nu stiu ce procsor dual-core.Si fiindca nu prea piratez, nu am bani sa arunc pe toate jocurile si sa aflu ca nu imi merge.De exemplu la un dual-core 1, 50 Ghz mi-a zis :Your computer heave to low performances to play this game.Please upgrade your Pc before you try to play this game again.Si nu aveam prea putini rami sau video.

| BogdanASCRD97 a răspuns (pentru ゼロの):

Aha, Ce procesor, ce placa de baza si ce joc ai incercat... poate te ajut eu si imbunatatesti cerintele calculatorului fara sa cumperi un procesor nou.

| kr37zu a răspuns:

Da voi nu mai cautati in forum ca sunt cel putin 3 intrebari asemanatoare? Oricum am mai spus si o mai spun procesoarele cu single core is mult mai slabe decat cele dualcore sau quad core deci cu siguranta alege quadcore.Comparatia e usoara :FSB la singlee mai mic decat la Quad si mai sunt si alete comparatii de facut dar...

| ゼロの explică (pentru kr37zu):

Am cautat inainte si mi-a zis ca nu sunt intrebari asemanatoare pe acest site.