| Jocuri_Pentru_1996 a întrebat:

as dori si eu sa stiu un site de pe care pot afla mai multe lucruri despre procesoare de calculator, mai exact diferenta dintre single-core, dual-core, quad-core sau diferenta de Ghz etc.

Răspuns Câştigător
| CAMIOANIEEE a răspuns:

Frate,te corectez(dacă mă înjuri, nu-i bailaughing ) 1.Nu se zice un singur procesor, se zice un singur nucleu, single core-un singur nucleu.
2. Quad-core înseamnă 4 nuclee, nu 3, nici nu cred că există cu numere impare.3.Mai sunt și Hexa-core=șase nuclee, octa-core=opt nuclee.Dar nu e neapărat regula:Cu câte mai multe nuclee are, cu atât e mai bun.Depinde de memoria Cache, de frecvență.De ex:i7 e quad-core, FX6300 dacă nu mă înșel e hexa-core, dar i7 bate FX6300.De ce? Tehnologia de fabricație e mai bună, deși nu știu multe despre ea.22 vs 32.22 câștigă. Memorie cache mai mare, dacă nu mă înșel.și...alte chestii care mă depășesc.Frecvență mai întâlnești și la placă video:frecvența memoriei, frecvența procesorului grafic(GPU).

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Single cole un singur procesor
dual core doua procesoare
quad-core trei procesoare,
ghz este o mie de 1000 de mhz
adica un procesor de 1500 de mhs este de 1, 5 ghz, valabil la procesor, ram etc, la hard conteaza rotatile pe minute 6400 de rotati pe minut

| RAY a răspuns (pentru CAMIOANIEEE):

Ai dreptate cum naiba sa fie doua procesoare ai dreptate nuclele asa e

| TPUajutor a răspuns (pentru RAY):

Amuzant raspunsul tau happy

| Jocuri_Pentru_1996 explică (pentru CAMIOANIEEE):

Da stiu si eu asta, dar eu am un procesor single-core de 3.06 Ghz, iar pe internet am vazut un procesor dual-core de 2. 2Ghz si nu inteleg care dintre ele este mai bun...

| CAMIOANIEEE a răspuns (pentru Jocuri_Pentru_1996):

Dual core-ul câștigă, chiar dacă frecvența e mai mică.

| CAMIOANIEEE a răspuns (pentru RAY):

Frate,te corectez(dacă mă înjuri, nu-i bailaughing ) 1.Nu se zice un singur procesor, se zice un singur nucleu, single core-un singur nucleu.
2. Quad-core înseamnă 4 nuclee, nu 3, nici nu cred că există cu numere impare.3.Mai sunt și Hexa-core=șase nuclee, octa-core=opt nuclee.Dar nu e neapărat regula:Cu câte mai multe nuclee are, cu atât e mai bun.Depinde de memoria Cache, de frecvență.De ex:i7 e quad-core, FX6300 dacă nu mă înșel e hexa-core, dar i7 bate FX6300.De ce? Tehnologia de fabricație e mai bună, deși nu știu multe despre ea.22 vs 32.22 câștigă. Memorie cache mai mare, dacă nu mă înșel.și...alte chestii care mă depășesc.Frecvență mai întâlnești și la placă video:frecvența memoriei, frecvența procesorului grafic(GPU).

| RAY a răspuns:

Daca vrei mai tinem legatura si eu sunt pasionat de hardware si software