| cFlorin a întrebat:

Se merita aceasta tableta? Ruleaza jocuri pe aceasta? Are accelerometru(G-senzor)? Este buna versiunea de android ( 2. 3 )? Cam cate ore ma tine bateria daca stau pe net? Ce reprezinta cifrele acestea? Dau FUNDA MARE.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La o asemenea tableta, nu cred ca o sa-ti ruleze un joc mai complex decat Angry Birds sau Fruit Ninja. In plus, ecranul este depasit rau, nu reactioneaza daca il atingi usor, la fel ca un iPhone sau orice alt(a) telefon sau tableta Androis, si nu cele care se vand la preturi foarte mici. Nu cred ca are accelerometru, de giroscop ce sa mai vorbim (este o tehnologie avansata pentru jocuri care detecteaza cele mai fine miscari) si nu are multitouch, trebuie sa-ti indesi degetul pe ecran ca sa-l faci sa reactioneze, procesorul e SLAAAB, greutatea e destul de mica dar este si slab dotata, are o tehnologie wireless care a fost depasita acum 3 ani, RAM-ul e slabut, are doar 4 GB de memorie si NU are slot de card de memorie, dar bateria cred ca dureaza o gramada, dar nu se stie la o asemenea tableta. Si nu te lasa pacalit ca are Android versiunea 2. 3. Pentru pret este o optiune medie, dar daca vrei putere si ce ai insirat tu mai sus, ia-ti-o pe asta: http://domo.ro/......esspeed_E1 Nu e un upgrade impresionant de la ce mi-ai aratat mai sus, dar cel putin are slot de card, RAM mai mare, HDMI, are si slot USB, poate reda Flash si HTML 5 si chiar si filme 3D prin HDMI. Si are si accelerometru. Mai gandeste-te, cred ca abia ASTA e un best buy.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru cFlorin):

HDMI este tehnologia aparuta odata cu Playstation 3-ul. Te ajuta sa conectezi un aparat cu o iesire HDMI la un televizor/monitor. HDMI-ul se dubleaza ca o iesire si audio, si video. Deci nu o sa-ti mai trebuiasca trei cabluri subtiri, ca sa conectezi de exemplu un DVD la un televizor(video-audio stanga-audio dreapta), ci un cablu mare si gros. Asta e HDMI-ul.
Tableta pe care ti-am aratat-o are nu unul, ci doua sloturi USB, dar nu cred ca are putere ca sa se descurce fluent cu unul. Si sa iti fie clar, nu o sa poti instala jocuri de pe calculator pe tableta, pentru ca nu au acelasi format. Prin poti USB poti sa iti transferi o muzica/un film/niste poze/chiar aplicatii PENTRU ANDROID (care au extensia. apk).
Flash este tehnologia care sta la baza animatiilor pe care le vezi pe diferite site-uri, inclusiv la baza videoclipurilor pe care le vezi pe YouTube. In curand, Flash-ul, care este practic o extensie care consuma resurse, va fi inlocuit cu o noua tehnologie numita HTML 5. Aceasta face ca videoclipurile/animatiile de pe un site sa fie practic linii de cod al limbajului de programare in care se crie site-ul, nu linii de cod pentru o alta extensie. Absenta Flash-ului este o mare problema la device-urile Apple, iar in acest caz si la tableta ta. Nut-i fa griji, poti vedea videoclipuri pe YouTube si cu aplicatia integrata in orice versiune de Android. Daca mai ai intrebari sunt deschis la a ti le raspunde.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru cFlorin):

Tableta pe care ai ales-o tu are doua porturi USB. Stick normal poti sa bagi in ea si sa transferi poze/filme/muzica, dar stick de net nu poti sa bagi, pentru ca stickurile ruleaza cu un anumit program, iar programul ruleaza numai pe Windows, nu si pe Android. Multi-touch-ul este tehnologie care te ajuta la o mai buna navigare pe tableta. De exemplu, daca esti pe net pe tableta, la cele single-touch trebuie sa apesi pe ecran ca in dreapta jos sa-ti arate doua butoane, unul de zoom-in si unul de zoom-out. Daca tableta are multi-touch, atunci pentru a apropia imaginea pui doua degete pe ecran si apoi le departezi, iar pentru a departa imaginea le apropii. Tehnologia mai este folositoare pentru a personaliza home-screen-ul, de exemplu daca vrei sa sari de la o fereastra la alta, poti pur si simplu sa apropii doua degete spre centrul ecranului si iti apar ferestrele. Daca nu ai multitouch, trebuie sa mergi prin fiecare ecran. Spun ca in ziua de azi, cam toate aplicatiile pentru smartphone-uri respectiv tablete duporta multitouch si este avantajos sa ai un ecran de asemenea natura. Produs in stoc furnizor inseamna ca magazinul online de care cumperi tableta (in cazul asta eMag) contacteaza o alta companie de la care ia produsul respectiv si ti-l livreaza tie. Din cate stiu, eMag are vreo 2-3 furnizori de la care isi iau produsele, dar marea majoritate a produselor le importa si le distribuie ei. Pe scurt, daca un produs e in stoc furnizor inseamna ca e pe stoc, iar acel "furnizor" nu te impiedica sa ai produsul mai tarziu decat daca l-ai fi cumparat de la eMag, si nu platesti nicio taxa suplimentara.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cFlorin):

Unde mi-e funda?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru cFlorin):

Ms de funda. Daca nu ai wireless prin zona, da, s-a cam dus netul. Daca ai auzit de oameni care au net prin stick bravo lor, eu nu am auzit de asa ceva. S-ar putea ca ei sa aiba net pe tableta datorita unui slod de card sim, ceea ce le faciliteaza accesul la reteaua mobila de date, sau 3G. De exemplu iPad-ul are slot de card SIM. Aici au dreptate, dar nu cred ca prin stick.

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat