| pipilica23 a întrebat:

Se poate arde placa de baza de la placa video? Daca da, de ce? Va rog vreau raspunsuri concrete! Multumesc anticipat :*

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Se poate.
Cauze pot fi destule: scurtcircuit pe alimentare, scurt pe magistralele de adrese sau date, impuls de supratensiune provenit dinspre monitor și propagat mai departe în cascadă etc.

| Wr3nch a răspuns:

Se poate arde daca placa video face scurt din ceva motiv, si supraincarca circuitul de pe placa de baza. Dar e foarte rar din ce stiu eu.

| SilviuCore a răspuns:

Placa de baza se arde cel mai des din cauza supraincalziri procesorului sau din cauza unui scurtcircuit in sursa.
Se arde foarte rar din cauza placi video.
Sper ca am fost de ajutor.