| g3orge13 a întrebat:

Se poate face o conexiune intre un Laptop si un Desktop cu un cablu de internet? Se poate face fara vreun alt aparat? As dori sa stiu daca merge sa transfer fisiere intre doua calculatoare prin acest intermediu.

Răspuns Câştigător
Shin
| Shin a răspuns:

Da, se poate, iti trebuiesc cate o placa Ethernet pe fiecare calculator, nu mai ai nevoie de alt echipament intre ele. Cablu sa fie mufat cu o mufa standard RJ-45 la fiecare capat in mod Cossover. Te duci la un service de calculatoare si ii rogi sa ti-l mufeze ei, sau un prieten care se pricepe, e cam greu sa faci prima data, mai ales ca iti trebuie si un cleste special. Introduci fiecare capal al cablului cu fiecare mufa in placile de retea specifice, le setezi cu clasa de ip-uri identica doar sa fie diferita la partea de host si ar trebui sa-ti mearga.
Numai bine, Shinwinking

3 răspunsuri:
| jabiilord a răspuns:

Iti trebuie un cablu crossover intre cele 2 calculatoare, sa pui Ip uri de genul 192. 168. 0. 1 respectiv 192. 168. 0. 2, submask 255. 255. 0. 0 si sharing ul sa fie pe enable, de asemenea cred ca ar trebui sa ii dai si enable la contul Guest din control pannel --> users.
Pentru cablu straight-crossover uite aici un link: http://www.tutorialepc.ro/cum-se-mufeaza-un-cablu-utp-internet.html dar cel mai bine ar fi sa il cumperi de la orice magazin de IT.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti trebuie un cablu ethernet [ de retea ], si minim un switch ca sa faci retea locala, iar pentru transferul de date e simplu... dai share la fisierele pe care vrei sa le vada celalalt pc.