| Octavian199 a întrebat:

Se poate face un concert live pe luna? Asta daca am mai ajunge acolo, ca in 1969.

10 răspunsuri:
| Octavian199 explică:

P.S.Si sa se transmita pe pamant

| NGheorghe a răspuns:

Du tu scena... ca apoi eu merg să cânt.

| Octavian199 explică (pentru NGheorghe):

Nu au dus cei de pe apollo obiecte pe luna? O schena mica e mizilic.

| NGheorghe a răspuns (pentru Octavian199):

+ sonorizare (asta ar însemna sa pui niște pereți si un acoperiș (preferabil de sticla) lipiți ermetic, si apoi sa umpli acea "sală" cu spectatori ...pardon, sa umpli cu oxigen si alte gaze ca sa aibă sunetele un mediu in care sa se propage. Ai de munca pe toată viața... când începi?

| Octavian199 explică (pentru NGheorghe):

Peste mii de ani rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru NGheorghe):

Oare cei de pe apollo cum au reusit sa transmita live? Si cu sonor.

| NGheorghe a răspuns (pentru Octavian199):

Nu știu exact. Dar din cauza distantei (vreo 400.000 de km) convorbirile trebuiau sa aibă vreo 8secunde întârziere (4secunde până incep sa recepționeaze întrebarea cei de pe lună +încă 4secunde până incep sa recepționeze răspunsul cei de pe Terra), dar culmea convorbirile lor erau atât de fluide de parcă ar fi avut niște talkie-walkie ...probabil undele radio pe Luna se propagà mai repede decât ne-am aștepta happy

| Octavian199 explică (pentru NGheorghe):

Nu trebuia o persoana sa fie pe orbita lunii ca sa ii prinda pe aia de pe luna? Din cate stiu eu au fost 3 persoane care au calatorit pe luna. Apollo 11 http://prntscr.com/kuxgdo, aici se vede o siluieta si un brat drept si apollo 17 http://prntscr.com/kuxgig. Pe imaginea din calatoria celor din apollo 17 se vede clar un om fara costum de astronaut

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Cum ar veni, sa stea de 6 rolling on the floor

| Mirris a răspuns:

Nu stiu, dar suna grozav.