| Psycho777 a întrebat:

Se poate instala Win 7 Ultimate de pe un stick pe care mai am si alte fisiere pe langa cele de la installer?

5 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Poti sa ai si alte fisiere, dar nu inainte de a pune windows pe el!

| gelu1970 a răspuns:

Daca te referi in a face un stick booteabil cu windows, atunci nu poti sa ai alte fisiere in stick.

| halogen001 a răspuns:

Poti avea si alte fisiere pe stick.

Exemplu: Am facut stick-ul cu yumi http://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/ si dupa aceea am pus si altceva pe stick.

Daca ai ceva pe stick, treci totul pe calculator pe hard disk. Faci stick-ul cu yumi, iar dupa ce l-ai facut, poti copia inapoi fisierele initiale pe stick, de exemplu poti copia drivere pentru net sau orice altceva. Cu yumi poti sa mai adaugi si alte fisiere iso: managere de partitii, alte windows-uri daca este loc, programe de verificare, tot ce vrei.

Cum se face cu yumi: se descarca, se introduce stick-ul in usb (daca sunt fisiere pe el se salveaza in calculator si dupa ce termina yumi de bagat windows-ul se pot baga fisierele la loc, cu conditia sa existe spatiu), se porneste yumi, pasul 1 se alege stickul, pasul 2 din meniu se alege de exemplu pentru windows 7 "Windows Vista/7/8 Installer" apoi cu Browse se alege fisierul iso de instalare W7 ultimate, se da click pe "Create" si se asteapta pana termina de scris. Dupa aceea, evident ca se pot pune si alte fisiere pe stick (chiar si cele initiale daca mai e loc).

| Psycho777 explică (pentru halogen001):

Si daca bootez cu yumi, pot sa formatez stick-ul ca sa dispara windiws-ul si sa folosesc stick-ul pentru alte fisiere?

| halogen001 a răspuns (pentru Psycho777):

Dupa ce se foloseste stick-ul la instalare windows si nu mai e nevoie de stick pentru instalare windows, se poate formata stick-ul din nou si se pot pune alte fisiere. Si fara formatare, cu yumi se pot sterge sau adauga alte fisiere iso de instalare sau verificare calculator.