| anonim_4396 a întrebat:

Se poate instala windows 7 pe un pc care acum are xp, pentium 4 de 2.4 ghz, 1 gb ram dar se pot inlocui, nVIDIA geforce4mx with agp8x? Este un Compaq evo facut prin 2001 foarte silentios si care cred ca ma va tine zeci de ani...

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru al tau, 2 bucati de memorii RAM de 2Gb IDENTICE (pentru regim dual channel) de 800MHz te-ar costa pana la 150 lei, din care poti recupera 60-70 lei daca vinzi memoriile actuale de 512Mb.
Va functiona foarte bine cu w7, iar daca nici w7 nu va mai avea suport, atunci Linux Mint va functiona si mai bine pe el. happy

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, daca se poate mari memoria RAM la cel putin 2Gb (preferabil 3-4Gb).
Depinde de numarul de sloturi disponibile si de tipul de memorie pe care-l foloseste (DDR1 sau DDR2).
Daca cauti specificatiile PC-ului, acolo scrie marimea maxima de memorie posibila.

| fg0503 a răspuns (pentru Bula):

Are doua sloturi, ddr2. Am gasit insa asa ceva second hand
Vand unitate calculator cu win 10 pro +suita office 2016 preinstalate (licente OEM). procesor core2duo E8400 de 3 ghz(2 nuclee), memorie ram ddr2 de 2g, hdd sata, sursa de 300 W.
Nu stiu ce sa aleg windows 7 pe al meu sau 10 pe acela.

| fg0503 a răspuns (pentru Bula):

Multumesc mult!

| Bula a răspuns (pentru fg0503):

Pentru al tau, 2 bucati de memorii RAM de 2Gb IDENTICE (pentru regim dual channel) de 800MHz te-ar costa pana la 150 lei, din care poti recupera 60-70 lei daca vinzi memoriile actuale de 512Mb.
Va functiona foarte bine cu w7, iar daca nici w7 nu va mai avea suport, atunci Linux Mint va functiona si mai bine pe el. happy

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca vrei sa te tina zeci de ani, pune frumos un Linux. Si inca un gigalau de memorie, macar.

| anonimg a răspuns:

Eu zic sa nu te mai chinui cu pentium4 si cu placa video agp.
De vandut nu cred ca il vei putea vinde pe acesta. Cauta ca pe viitor sa iti iei orice alt pc care are suport pci pentru placa video.
Iti poti strange piesa cu piesa de pe site-ul de second hand sau poti sa cumperi direct o unitate completa sh: https://www.samwise.ro/

| fg0503 a răspuns (pentru anonimg):

Da, cred ca este bine sa schimb unitatea, ramane sa vad cum salvez fisierele de pe el. Cred ca voi folosi 2-3 stickuri de memorie.

| anonimg a răspuns (pentru fg0503):

Poți să le salvezi pe cd sau dvd.
Și dacă le pierzi să nu-ți pară rău, că vei umple pc-ul la loc cu altele.
Mă poți solicita atunci când îți vei lua altul dacă ai nevoie de sfaturi pentru compatibilitate între piese (dacă îl iei pe bucăți).
Eram hotărât să iau după samwise. Dar până la urmă am făcut un efort și am luat cel mai ieftin pc cu ddr4 din bucăți dupa eMag.
Mi-am făcut o listă de favorite în contul de eMag cu piesele compatibile, și am văzut că prețurile la toate piesele din listă începeau să scadă. Vreo 2 luni am ținut lista; și când am văzut că nu mai scad preturile am comandat piesele.
Mergeam în paralel și cu o listă de pe samwise cu ddr3. Până la urmă am zis că merită ddr4 că este tehnologie mai buna și piesele noi, iar diferența dintre liste nu era prea mare, chiar dacă la putere era mai slab cel de pe Emag.
M-a costat aproximativ 1200 lei unitatea; și am mers cam un an fără placă video (și mergea bine fără ea).
Eu tot ca tine aveam: o unitate veche cu o placă de bază MSI, windows 7 și mergea cu 1gb ram destul de greoi. Am luat încă 1gb dar slotul era defect.
Am vândut unitatea pe olx cu 80 lei cât să iau un mouse și tastatură noi. happy
Pe cel nou l-am asamblat singur acasă. Coolerul care a venit în pachet cu procesorul (adică cooler stock) avea deja pastă pe el și nu am mai comandat pastă. Am ales Intel, pentru că pe site-urile de specialitate am văzut un randament mai bun față de AMD.
Am luat doar un ssd de 120gb pentru că nu am nevoie să stochez nimic, deoarece eu nu mă joc, iar muzica o găsesc pe YouTube. Pozele le țin un timp în pc după care le scriu pe dvd, și tot atunci le șterg și din telefon (după ce le-am scris).

| Lioana a răspuns (pentru anonimg):

Tu poti inscriptiona CD-uri sau DVD-uri sub Windows 10? Daca da, spune-mi si mie cum, ca eu nu am reusit. Am si o intrebare de luna trecuta in acest sens.
Totusi pentru stocarea de date sunt mai bune HDD-urile externe pentru ca DVD-urile au spatiu mic de stocare si se pot zgaria devenind astfel inutilizabile.
Pe mine ma intereseaza inscriptionarea de CD-uri doar pentru institutii publice care cer ca anexa la dosar actele pe CD.

| RAY a răspuns (pentru Lioana):

Cum sa nu poti sa copiezi niste date pe win 10 fi serioasa

| Lioana a răspuns (pentru RAY):

Vorbeam despre inscriptionarea de Cd/Dvd nu de copierea de date.

| RAY a răspuns (pentru Lioana):

Si eu la fel

| anonimg a răspuns (pentru Lioana):

Eu folosesc windows 7.
Dar ar trebui sa mearga si pe windows 10: https://www.youtube.com/watch?v=cdwse96hsjg
Ori poate tu nu ai la pc/laptop un dvd writer si astfel windowsul nu are ce sa vada.

| Lioana a răspuns (pentru anonimg):

Da. Ar trebui sa mearga dar problema e ca nu merge.
Am vazut si eu acel clip si am urmat pasii specificati. Problema apare dupa acei pasi iar clipul acela nu arata ce urmeaza dupa. Îmi apare ca fisierele se incarca pe Cd dar in loc sa primesc mesajul ca inscriptionarea s-a facut cu succes, primesc unul care spune ca a esuat. As fi vrut sa vad un clip in care arata si mesajul final dar nu am gasit.
Banuiam ca ai Windows 7 daca poti inscriptiona CD-uri pentru ca mai am cunoștințe care n-au reusit inscriptionarea sub Windows 10. Doar Ray spune ca lui ii merge.

| anonimg a răspuns (pentru Lioana):

Incearca cu softul acesta: https://cdburnerxp.se/ro/home dar si cu cd-uri marca "Traxdata".

| flixbuster a răspuns:

Ghinion, placa ta video nu are driver de Windows 7.

http://www.geforce.com/drivers
Manual Driver Search
Legacy
GeForce 4 MX Series

La OS, nu ai nimic mai recent de XP.

Asadar, uita de Windows 7 (si oricum mai are 1 an de viata si asta).

Uita si de Linux Mint (trebuia sa ti se recomande varianta XFCE 32 bit dar trecem peste, cu MATE sau Cinnamon nu ai nici o sansa) este prea greu pentru ce ai tu.

Singura recomandare decenta pe care pot sa ti-o fac este Lubuntu 18.04.1 32 bits (mediu grafic LXDE, mai usor decat XFCE).

http://cdimage.ubuntu.com/......p-i386.iso

| cfrtobias a răspuns:

Poate iti merge si cu windows 7 da sa fie 32 bit