| wannabe a întrebat:

Se poate root-a un telefon cu un sistem de operare Android 2.3.3 de exemplu si se poate introduce un sistem android mai performant ca de exemplu 4.2.2? Daca da, atunci cum? Va rog sa raspunda doar cunoscatorii.

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Root poti sa faci pe orice dispozitiv cu android(aproape).
Insa cand vine vorba de schimbat soft-ul, trebuie sa ai in vedere ca asta tine strict de telefon. Daca cineva a compilat o vers. neoficiala, da, poti sa pui, altfel nu. Nu poti nici sa pui soft de telefonul x pe telefonul y, deoarece e posibil sa il strici definitiv.
Deci, ce telefon ai?

| CristianCRS a răspuns:

Da se poate, dar aici nu e vorba de Android, este vorba de modelul telefonului, sa fie vreun developer care si-a batut capul cu el sa il rooteze si sa dezvolte versiuni de android noi. Asadar spune-mi modelul telefonului si apoi pot sa iti zic concret ce si cum.

| BlackBoyHD a răspuns:

Eu am facut asta la un galaxy s i9000 de la android 2.3.6 am bagat 4.2.2 jelly bean. L-am rootat (a durat 3 minute), apoi am intrat in recovery mode si am dat install zip from sd card dupa ce am pus softul de la cyanogenmod in telefon prin usb, am asteptat cam 5 minute si voila am android 4.2.2 + mult mai multe setari fata de cel original de la Samsung

DACA IMI DAI MODELUL TELEFONULUI TAU ITI POT DA UN TUTORIAL CUM IL POTI ROOTA SI CUM INSTALEZI CEL MAI NOU SOFT DE LA CYANOGENMOD http://get.cm aici gasesti softul in stanga sunt modelele telefoanelor pentru care se fac softuri. e recomandat sa iei ultima versiune stable NU nightly sau altele
da-mi un raspuns cu brandul si modelul telefonului tau si te pot ajuta.
ATENTIE: Nu raspund pentru eventualele defecte al telefonului!