| SorinELoo7 a întrebat:

'seara TPU! La ce pret este placa video nVidia Geforce 9400 GT DDR2 de 1 Gb second hand si noua din magazine de specialitate?

9 răspunsuri:
| JustCosmin a răspuns:

Second Hand undeva la 100 Lei. Noua nu mai gasesti, pentru ca nu se mai fabrica.

| SorinELoo7 explică (pentru JustCosmin):

De la ce model in > se fabrica in continuare?

| JustCosmin a răspuns (pentru SorinELoo7):

Inca mai sunt placi video DDR3 care mai ies pe portile fabricilor. Deci gasesti DDR3 si desigur DDR5 noi.

| SorinELoo7 explică (pentru JustCosmin):

Eu am PC-ul mai vechi si deocamdata imi permit sa-mi cumpar o placa video (conteaza ca este DDR2, DDR3, DDR5?) Ce este mai impporntant la o placa video cand o achizitioneazi?

| JustCosmin a răspuns (pentru SorinELoo7):

In jocuri se simte cel mai bine diferenta. Daca ai o configuratie mai slaba, nu e necesar sa iei o placa video DDR5, pentru ca ar trebui si un procesor pe masura pentru a simti ceva avantaje. Poti alege o placa video DDR3 care oricum sunt mai bune decat DDR2 si plus de asta, gasesti ceva bun si ieftin.

| SorinELoo7 explică (pentru JustCosmin):

Procesorul meu AMD Athlon 64 X2 de 3600+ Dual core cu 1, 91 GHz suporta DDR3?

| JustCosmin a răspuns (pentru SorinELoo7):

Nu e problema daca il suporta sau nu, placa de baza trebuie sa aiba un port PCI-Express si treaba e gata. Eu stiam ca procesorul asta este de 2.01 Ghz nu 1, 91 Ghz, dar oricum este un dual core si se descurca bine cu o placa video DDR3.
Daca ai banii necesari, poti lua asa ceva: http://www.koyos.ro/......0-mhz.html

| SorinELoo7 explică (pentru JustCosmin):

Mie asa imi arata de 1, 91 GHz...

| JustCosmin a răspuns (pentru SorinELoo7):

Am inteles, asa o fi.