| Miranda29 a întrebat:

Sistemul acesta este bun pentru gaming adica vreau sal am vreo 3-4 ani.pentru jocurile urmatoare?
Procesor
Model Procesor:
Intel® Celeron® Dual Core E3400
FSB (MHz):
Frecventa procesor (MHz):
Dimensiune Cache procesor (KB):
1024 L2
Placa de baza
Sloturi:
1 x PCI Express x1
1 x PCI Express x16
2 x PCI
Retea integrata:
10/100 Mbps
Sunet integrat:
5.1 CH Windows Vista Premium Level HD Audio
Chipset:
Intel G31
Memorie
Capacitate (MB):
4096 (2 x 2048)
Tip RAM:
DDR2
Frecventa memorie (MHz):
Unitati de stocare/optice
Capacitate HDD (GB):
Buffer (MB):
Interfata HDD:
SATA II
Unitate optica
DVD+/-RW
Video
Chipset video:
NVIDIA GeForce 8400GS
Capacitate memorie video (MB):
Periferice
Tastatura:
Tastatura multimedia PS/2, negru
Mouse:
Mouse optic PS/2
Altele
Carcasa:
Middletower
Tip sistem:
Home/Home Office
Putere sursa (W):
Porturi:
2 x PS/2
1 x VGA
6 x USB 2.0 (2 fata, 4 spate)
1 X DVI
1 x RJ-45
1 x HDMI

Răspuns Câştigător
| vibers9 a răspuns:

Sistemul nu e rau si poate rula jocurile si cele mai noi aparute insa la setari mai mici.Totul e bun de pe el dar ai putea sa ii iei o placa video din seria ATI HD care sunt bune, nu prea scumpe (200-500 la mana a doua) si merg la calculatorul tau. funda?

6 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

E destul de bine... poti lua un i3 in loc de procesorul ala iar ramii sa fie ddr3

| Kylexy a răspuns:

Bai vibers terminate frate cu bombele tale de placi video pe nume ATI, e buna configuratia dar in locul tau mias alege ca procesor un amd ca e conceput special pentru jocuri.

| JuLien a răspuns:

Ma 3-4 ani nu o sa te tina...ca deja este depasit de unele jocuri.
asa am avut si eu dar am mai bagat vreo 700 lei in el.
dar acum depinde si ce jocuri vrei sa joci si daca vrei cu detalii la maximbig grin

| dany1219 a răspuns:

E bun. numai ca te sfatuiesc sa iti ei Intel dual core2 quad, sau core2duo...nu celeronwinking

| bogza2 a răspuns:

No prea conteaza mai mult procesorul si placa video

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru 3-4 ani? NU!
Sistemul e deja depasit in ziua de azi... dar depinde si de bugetul de care dispui!

Neaparat o placa video de peste 350 lei(bus 128/256 biti, ideal ar fi seria HD5xxx de la ATI sau seria 4xx de la Nvidia)daca vrei sa te tina 3-4 ani(si nu cred ca macar atat daca vrei cele mai noi jocuri la setari peste medium).
Iar procesorul e cam slabut...recomand un Core 2 Duo sau o alta placa de baza pe platforma AMD/AM3 si te va duce si mai ieftin.
Desi in ziua de azi la Intel procesoarele i3 sunt mai accesibile si placile de baza pe socket 1156. Astea te-ar tine ani buni. Ce vrei tu acum e la apogeul unei generatii hardware daca as putea sa ma exprim asa... dar acum banii "au ultimul cuvant de spus".