| anonim_4396 a întrebat:

Spuneti-mi programe sau cum se poate taia o parte dintr-o poza (exemplu dedesubtul pozei unde sunt afisate ora/ sau siteul de unde e luat poza) Incat poza sa fie redimensionata ca sa arate normal, (ma refer sa nu fie acolo o dunga alba ca si cum ar lipsi ceva, sunt constient ca o sa taie pe toata lungimea pozei, nu doar un colt anume).
Programe mai simple care nu necesita nu stiu ce pc performant.

Răspuns Câştigător
| Catrice a răspuns:

Poți face asta și cu Paint laughing știi rugam, progrămelul ala în care se desenează. Tragi de linia din partea în care vrei și ai și adus-o la o alta dimensiune și ai și tăiat în același timp. Sau cu opțiunea Crop/Taie.

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Lol, cum de nu m-am gandit eu la asta?

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Irfan view
https://www.irfanview.com/

Când ai imaginea deschisa, selectezi zona ce vrei sa rămână, o sa observi într-unul din colturi și numărul exact de pixeli pe fiecare direcție...
Cand ești mulțumit de ce ai selectat, apeși ctrl+C sau ctrl+V, deschizi un fișier de paint, selectezi unealta de selecție (acel dreptunghi) și apeși Ctrl+V.
Apoi salvezi noua imagine în ce format dorești, preferabil PNG, pentru o calitate mai buna.

Nu ai nevoie de programe de editare foto pentru un asemenea task, cel puțin nu atâta timp cât exista Irfan View.

| HansCristian123 a răspuns:

Http://dawoodbashir.blogspot.com/......-free.html
Photoshop-ul este foarte bun, se lucreaza usor cu el, ce vrei tu sa faci se numeste crop!