| TecT a întrebat:

Stie cineva ce are placa mea video?
https://ibb.co/1rsDvj5
https://ibb.co/NCcvbZ4
https://ibb.co/qRFyZMx
Cand conectez pe placa integrata merge si pe placa video imi apare asa.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Artefactele au aparut din senin?

Poate fi vorba despre o "lipitura rece" la memorii sau chipul video, si necesita reflow profesional sau reball in service-uri specializate.

Atata vreme cat nu stii sigur daca problema e de la chip sau memorii, nu ai ce sa ii faci tu (cu metode de pe net ce functioneaza doar temporar oricum), pentru ca risti sa ii pui cruce la sigur, chiar daca intr-un service bun ar mai putea fi salvata (in functie de gravitatea problemei, nici ei nu pot face minuni. Conteaza si calitatea materialelor folosite, dar si manopera).

PS: daca valoarea placii e sub 500 RON, uita de ea, si cumpara alta.
Gasesti la 500 RON RX550.

| TecT explică (pentru NLS):

Am desfacut-o s-o curat si dupa a aparut, mentionez ca ma pricep nu este prima oara si dupa ce am curatat-o a aparut alea.

| NLS a răspuns (pentru TecT):

Stiu, dar o placa video nu afiseaza artefacte daca nu are probleme serioase (fie chipul, fie memoria nu mai face contact perfect, fie are alt contact intrerupt).

Ai testat placa la alt PC, preferabil cu alt cablu intre monitor si ea? (poate e cablul defect)

| TecT explică (pentru NLS):

Poate nu am prins eu suruburile bine, are pasta termoconductoare pe 2 parti, poate de aia este, nu face contact bine? Sa fie aia? Incerc s-o mai desfac si sa pun calumea sa faca contact, nu stiu cum se numesc partile la placa deci presupun ca ala este un cooler mai mic.

5 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

99% ca sunt probleme de memorie video
1% ca sunt probleme de controller de memorie video

100% ca numai la service se rezolva (sau, evident, alta placa video)

| TecT explică:

Mentionez ca am si desfacut-o, nu are nimic pe interior, am curatat-o, nu stiu ce are.