| Bodi97 a întrebat:

Stie cineva cum opresc bateria la laptop, bateria fiind incorporata in laptop?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Daca te joci pe laptop cand e bagat in priza e perfect, nu e nici o problema. Nu am auzit de programe care sa opreasca incarcarea sau sa ne anunte cand bateria e pe la 30 -50 %. In timp ce joci, bateria se va incarca 100%, iar dupa ce il inchizi si il scoti din priza, bateria se va descarca continuu dar foarte incet. Cred ca din cand in cand e bine sa fie descarcata bateria, pana la 15 - 20%, adica sa se foloseasca laptopul fara sa fie conectat la priza pana se descarca bateria, apoi sa se foloseasca din nou conectat la priza. Cred ca o descarcare o data pe luna sau la cateva luni e suficienta. Daca se descarca zilnic, bateria se uzeaza mai repede. În medie o baterie Li-Ion asigură între 300 şi 500 cicluri complete de încărcare/descărcare, timp în care autonomia bateriei scade constant, până la mai puţin de 50% din capacitatea originală a bateriei, după care bateria poate fi considerată ajunsă la capătul ciclului de viaţă util. Un laptop, daca tot merge bine si conectat la priza, se poate folosi in continuare si cu bateria mai uzata, numai ca fara a fi conectat la priza se va opri destul de repede. Deci daca ar fi incarcata si descarcata zilnic, intr-un an am avea 365 de incarcari descarcari happy

15 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Probabil se desfac niste suruburi apoi se deconecteaza un conector care vine de la baterie - e bine sa se foloseasca ceva gen surubelnita de plastic - ca sa nu se faca scurtcircuite - se poate cauta pe youtube dupa modelul laptopului cum se deconecteaza bateria - se cauta: battery removal
battery replacement si pui si modelul laptopului.

| Bodi97 explică (pentru halogen001):

Din Windows nu merge oprita?

| halogen001 a răspuns (pentru Bodi97):

Daca opresti windows-ul cu Shut down se opreste si bateria. Daca nu porneste laptopul si trebuie oprita de tot bateria, atunci trebuie desfacut laptopul si deconectata.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

La unele modele de laptop bateria se scoate usor, fara sa fie nevoie sa desurubezi ceva. E bine sa se scoata bateria daca se poate atunci cand laptopul nu e folosit o perioada lunga de timp - jumatate de an sau mai mult.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Bateriile Li-Ion cand nu se folosesc, se pastreaza la temperatura camerei 20-25 grade, incarcate intre 30% - 50%. Pastrate sau folosite la temperaturi ridicate se strica mai repede.

| Bodi97 explică (pentru halogen001):

Daca ma joc pe laptop, atunci cand e bagat in priza, are ceva?

| Bodi97 explică (pentru halogen001):

Stii vreun program, care sa-mi pastreze bateria intre 30%-50%, atunci cand e la incarcat?

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Daca descarci bateria o data pe luna si in rest tot timpul sta incarcata ar insemna ca va tine 30 ani happy - in realitate se uzeaza mai repede, chiar si daca nu e folosita deloc.

| Bodi97 explică (pentru halogen001):

Ok, mersi pentru tot! happy

| Bodi97 explică (pentru halogen001):

A, si mai am o intrebare: are ceva daca il scot de la incarcat, chiar daca nu s-a incarcat 100%? big grin

| halogen001 a răspuns (pentru Bodi97):

Nu are nimic daca e scos de la incarcat happy - numai sa ramana un 20%-30%, iar daca urmeaza sa stea nefolosit mai mult timp - peste 2 saptamani, e bine sa aiba o incarcare mai mare, apropiat de 50%. Bateriile Li-Ion daca se descarca aproape de tot, nu vor sa se mai incarce, deci e bine sa aiba curent in baterie asa incat sa nu se descarce sub limita de la care nu se mai poate incarca.

| CinevaNou a răspuns (pentru Bodi97):

Bateria se degradeaza mai repede decat in mod normal atunci cand e expusa la caldura, deci daca e vara si mai te si joci o sa se strice mai repede. Degeaba incerci sa o "opresti" cu ceva, pentru ca nu e posibil si e inutil. Cel mai usor o scoti din el.

| Bodi97 explică (pentru CinevaNou):

Am baterie incorpotata, nu pot s-o scot.

| CinevaNou a răspuns (pentru Bodi97):

Stiau ei ce fac cand le-au facut incorporate happy

| halogen001 a răspuns (pentru Bodi97):

Daca te joci pe laptop cand e bagat in priza e perfect, nu e nici o problema. Nu am auzit de programe care sa opreasca incarcarea sau sa ne anunte cand bateria e pe la 30 -50 %. In timp ce joci, bateria se va incarca 100%, iar dupa ce il inchizi si il scoti din priza, bateria se va descarca continuu dar foarte incet. Cred ca din cand in cand e bine sa fie descarcata bateria, pana la 15 - 20%, adica sa se foloseasca laptopul fara sa fie conectat la priza pana se descarca bateria, apoi sa se foloseasca din nou conectat la priza. Cred ca o descarcare o data pe luna sau la cateva luni e suficienta. Daca se descarca zilnic, bateria se uzeaza mai repede. În medie o baterie Li-Ion asigură între 300 şi 500 cicluri complete de încărcare/descărcare, timp în care autonomia bateriei scade constant, până la mai puţin de 50% din capacitatea originală a bateriei, după care bateria poate fi considerată ajunsă la capătul ciclului de viaţă util. Un laptop, daca tot merge bine si conectat la priza, se poate folosi in continuare si cu bateria mai uzata, numai ca fara a fi conectat la priza se va opri destul de repede. Deci daca ar fi incarcata si descarcata zilnic, intr-un an am avea 365 de incarcari descarcari happy

| Helly1226 a răspuns:

Unele laptop-uri se sting daca e tinut apasat butonul de power cateva secunde.