| Daniel26 a întrebat:

Stie cineva cum pot corecta aceasta problema de conectare a laptopului la net: unidentified network / Limited conectivity. Nu ma pricep foarte bine, imi cer scuze pentru limbaj. Iata despre ce e vb.: zilele trecute, cand am deschis calculatorul, nu am mai reusit sa-l conectez la net. In dreapta jos, unde apar cele 2 pc-uri aparea un X rosu. Am reinstalat sistemul de operare, am modificat valoarea din LAN Properties > General > Properties > Configure > Advanced > Speed & Duplex: 10Mbps Full Duplex. Acum in locul X-ului apare triunghiul galben (Limited Connectivity). Am cautat online sfaturi dupa cuvintele "How to Fix Windows Vista Unidentified Network Error" si am urmat diversi pasi, dar fara succes. :( ca aici: http://www.igeekden.com/......nt-page-1/ sau aici : http://www.themana.gr/how-to-fix-windows-vista-unidentif ied-network-error/ sau aici: http://www.youtube.com/watch?v=9epRBi6kF-o&feature=relat ed NU stiu ce sa mai fac sa mearga. Acum ma conectez folosind stick-ul RDS, altfel imi apare Limited conectivity si unidentified network in Network & Sharing Center. Va rog mult, daca aveti vreo solutie la aceasta eroare, sa postati un raspuns aici. Orice sugestie e binevenita. Merci.

32 răspunsuri:
| Sihastrul a răspuns:

Placa de retea defecta.

| Daniel26 explică (pentru jhonny999):

Cred ca postarea a fost stearsa sad Apare "Sorry, but you are looking for something that isn't here." Stii cumva articole similare? merci.

| jhonny999 a răspuns:

Conectare RCS-RDS, Se apasa Start>Setting>Control Panel>Network and Internet Connnections.Se va deschide fereastra Network Connections, selecteaza Create a new Connections.In fereastra"New Connections Wizard,selectezi," Connect to the Internet"apoi next,select "Set up my connections manually,si Next,select, Connect using a broadband connection that requires a user name and password,si Next, La ISP name introduceti RCS&RDS si Next, Introduceti user-ul si parola Dvs, si Next, Bifati optiunea Add shortcut to this connections to my desktop, si apasati Finish, In ferastra Connect RCS&RDS apasati butonul Connect, si apasam Finish.

| Daniel26 explică (pentru jhonny999):

Am urmat pasii acestia initial, insa cauza problemei cred ca este alta. Oricum, multumesc mult.

| jhonny999 a răspuns:

Hai sa incercam altceva:click dreapta My Computers>Proprietati>Hardware>Device Manager. daca in lista apare? galben problema driver retea.Atunci reinstall driver daca nu apare? galben este in regula driverul.> Daca apar doua drivere la Retea dezactiveaza unu dintre ele.

| Daniel26 explică (pentru jhonny999):

As incerca si varianta asta, dar acum am alta problema. Am mai reinstalat inca o data windows-ul pentru ca umblasem in setarile pentru placa de retea tot incercand sa rezolv problema si nu mai stiam daca mai erau toate cum fusesera initial. Bun. Am reinstalat windows-ul si apoi zic sa-i fac update-urile, poate si de la lipsa vreuneia sa fie problema (m-am gandit eu). Acum beleaua: Dupa ce a terminat de instalat SP1, cand sa configureze update-urile, a inceput sa se tot restarteze. Am cautat solutii online si am gasit descrierea asta care se potriveste perfect situatiei mele:
"In the middle of the process to install Windows Vista SP1, when the on-screen status message
showing "Configuring updates: Stage 3 of 3 – 0% complete", the system will suddenly going into
shutdown and reboot. Worse still, after computer starts up again, it will comes to the same
configuration screen, and goes into reboot again. The computer restarts error repeated itself again
and again, causing endless reboot loop. The symptom also happens when boot into Safe Mode. Of
course, the service pack update is not installed successfully. "
Ai cumva idee ce as putea face?
Windows-ul meu vine cu Vista pre-instalat. Am incercat sa folosesc cd-ul de recovery si nu merge. Chiar repornit in safe mode, tot se restarteaza... sad

| jhonny999 a răspuns (pentru Daniel26):

Daca nu ai rezolvat iti poate fi de ajutor: http://www.tipandtrick.net/......tallation/

| Daniel26 explică (pentru jhonny999):

Din pacate pentru mine niciuna din variante nu a mers, in schimv am scapat de problema cu Vista Recovery Disc cumparat de aici: http://neosmart.net/blog/2008/windows-vista-recovery-disc-download/
Cred ca totusi window-ul meu are erori pentru ca nu pot sa mai folosesc optiunea Defragmentation si nici update-urile nu si le face automat, nici macar antivirusul, Arata ca se updateaza si ramane asa. Culmea ca net-ul care pana acum nu mergea si de la care a pornit totul, acum merge.
Dupa cum spuneam, laptopul are win-ul pre-instalat (am doar cd-ul "Product Recovery"). Daca acum incerc sa il folosesc, deci sa sterg tot si sa fie totul clean, dupa ce boot-eaza (daca ma exprim bine), apare scris "Windows is loading files..." si asa ramane. Nu mai face nimic.
Care sa fie cauza?
In trecut, pe un pc mai vechi cu XP am intampinat o situatie similara si tot cautand pe net info, am descarcat XBuntu si dupa ce a boot-at, am putut sterge partitiile, apoi am anulat instalarea lui, am inserat dic-ul cu window'ul pe care apoi l-am putut instala. A fost singura metoda care a mers. Crezi ca pot folosi aceeasi metoda sa sterg partitia cu Vista si apoi sa folosesc cd-ul "product recovery" sa "reinstalez" sistemul de operare?

| K0sti a răspuns:

Atat timp cat ai x rosu pe retea nu-ti merge conexiunea. Cablu intrerupt, mufe oxidate, lipsa semnal. Cu "valoarea din LAN Properties" ce ai avut? Ce conexiune ai, de unde ai net? Ai fibra, ai modem, da mai multe amanunte.

| Daniel26 explică (pentru K0sti):

Am net de la RDS - cablu normal/fibra presupun. Am incercat tot felul de setari in speranta ca o sa rezolv problema. X-ul rosu a aparut dintr-o data, fara sa fac ceva, sa umblu la cablu sau altceva...

| K0sti a răspuns (pentru Daniel26):

Si conexiunea PPPoE ti-ai facut-o? Cu username-ul si parola de la RDS?

| Daniel26 explică (pentru K0sti):

Da. Exact. Insa, nu se conecteaza la net. In Network & Sharing Center apare "Unidentified Network", iar in stanga jos, triunghiul galben cu semnul exclamarii/Limited conectivity.

| K0sti a răspuns (pentru Daniel26):

Triunghiul ala galben asa apare, nu e problema. Cand te conectezi trebuie sa-ti mai apara un semn de retea langa celalalt, reteaua virtuala de la conexiunea PPPoE. Ce eroare iti da cand vrei sa te conectezi? Cand faci conexiunea PPPoE iti scoate o icoana pe ecran pe care faci click sa te conectezi, ce eroare iti da in momentul ala?

| Daniel26 explică (pentru K0sti):

Eroarea care apare este Error 815: error connecting broadband connection WAN Miniport (PPPOE).

| K0sti a răspuns (pentru Daniel26):

Dezinstaleaza placa de retea si mai instaleaz-o inca odata. Dupa aia mai vedem.

| Daniel26 explică (pentru K0sti):

Nici asa nu merge. Of! Apare aceeasi eroare 815.
Initial setarile erau asa: LAN > Properties > Configure > Advanced > la Speed & Duplex era selectat: Auto Negociation. Daca las Auto Negociation, atunci apare X-ul rosu in dreapta jos. Daca in loc de "Auto negociation" selectez "10Mbps Full Duplex", atunci X-ul rosu de jos se schimba in triunghiul galben (Limited Connectivity), iar in "Network & Sharing Center" apare "Unidentified network" (am Windows Vista).
Crezi ca ar putea cablul sa aiba ceva? desi nu m-am atins de el si de cand am net, de cativa ani buni, niciodata n-am avut probleme, chiar niciodata. Acum, dintr-o data a aparut problema asta, fara sa fac nimic. Saptamana trecuta, intro seara am inchis laptopul normal, iar dimineata, cand l-am deschis, am vazut ca tot apare X-ul rosu si ca nu ma pot conecta la net. Apoi, am incercat modificarea amintita mai sus: in loc de Auto negociation, am selectat 10Mbps Full duplex si imediat a aparut triunghiul galben/Limited conectivity si dupa ce bag user si parola sa ma conectez la net, primesc eroarea 815 (error connecting broadband connection WAN Miniport (PPPOE).
Intre timp am citit online tot felul de solutii la aceasta problema ( "unidentified network" si "error 815"), am urmat diversi pasi, insa problema persista. Am reinstalat si windows-ul. Aceeasi problema... of! Nu mai stiu deloc ce sa fac...

| K0sti a răspuns (pentru Daniel26):

E posibil sa fie si cablul intrerupt. Daca zici ca ai instalat windows-ul din nou si tot asa face...atunci e posibil. Ai router, sau te conectezi direct in placa de retea? E posibil sa fie si placa de retea! De ce nu te duci daca tot ai laptop la un prieten sa-l probezi? Ce e asa complicat? Si atunci te elucidezi. Si lasa setarile la placa de retea cum au fost, nu te mai baga pe acolo.

| Daniel26 explică (pentru K0sti):

Hmm, n-as fi vrut sa mai apelez la altcineva, nici macar la cei de la rds. Necesita timp; dar si cata durere de cap am de cateva zile incoace tot incercand sa rezolv singur. Cred ca pana la urma ii contactez pe cei de la rds sa vina sa verifice si cablul si setarile si ce-or mai vrea. happy Merci mult pentru sugestii!winking

| Daniel26 explică (pentru K0sti):

Ps: Se conecteaza direct in placa de retea. Nu am router.
Totusi, daca era placa de retea sau chiar si cablul, mai aparea Limited connectivity? (triunghiul galben) N-ar fi aparut doar X-ul rosu? anyway, sper sa rezolv cumva. Merci inca o data pentru promptitudinea raspunsurilor.

| K0sti a răspuns (pentru Daniel26):

Nu ii contacta, ca ii contactezi de pomana. Fa ce am spus intai, ca sa nu te faci de cacao. Cand ii suni, daca o fi cazul, te duci la fix, adica te iei de viata lor pe drepte. Asa... daca e de la tine, te iau aia la suturi. Eventual intra aici si mai discutam in direct pe chat: http://www.craiovacenter.com

| Daniel26 explică (pentru K0sti):

As cumpara o placa de retea, dar nu stiu ce sa aleg. Am cautat la intamplare si vad pe site-ul asta mai multe placi: http://www.cel.ro/placi-de-retea/
Sunt compatibile cu laptopurile?
In Device manager, la Network adaptors vad scris Realtek RTL8101 Family PCI-E Fast Ethernet NIC (NDIS 6.0). Asta cred ca este actuala placa de retea, nu?

Pe pg. de mai sus (craiovacenter.com), trebuie sa ma inregistrez pentru a putea discuta pe chat? nu il vad. merci.

| K0sti a răspuns (pentru Daniel26):

Da, trebuie.

| Daniel26 explică (pentru K0sti):

Costi, am alta problema acum: Am si un desktop mai vechi pe care nu l-am mai folosit dar m-am gandit sa conectez cablul la placa lui de retea sa vad daca merge si culmea ca pe desktop merge cablul, deci ai intuit bine: se poate sa se fi intamplat ceva cu placa mea de retea sau poate setarile pentru ner sa nu fie cele corecte...
Am mai reinstalat o data windows-ul ca sa ma asigur ca setarile pentru placa de retea sunt by default si am dat in alta problema. Dupa instalarea win-ului, am inceput instalarea SP1 si cand sa configureze update-urile, a inceput s ase tot restarteze. Descrierea de mai jos se potriveste perfect cu problema mea: ""In the middle of the process to install Windows Vista SP1, when the on-screen status message
showing "Configuring updates: Stage 3 of 3 – 0% complete", the system will suddenly going into
shutdown and reboot. Worse still, after computer starts up again, it will comes to the same
configuration screen, and goes into reboot again. The computer restarts error repeated itself again
and again, causing endless reboot loop. The symptom also happens when boot into Safe Mode. Of
course, the service pack update is not installed successfully. "
Intrebam si anterior si te intreb si pe tine: Ai cumva idee ce as putea face?
E prima data cand am problema asta.
Windows-ul meu vine cu Vista pre-instalat. Am incercat sa folosesc recovery cd si nu merge. Chiar repornit in safe mode, tot se restarteaza. sad

| K0sti a răspuns (pentru Daniel26):

Intra pe forum sa vorbim in direct pe chat, eventual ne auzim la un telefon. Asa e dificil sa ne intelegem.

| Daniel26 explică (pentru K0sti):

Am intrat pe forum insa nu parea sa fie nimeni online. Ce nick folosesti? Da-mi o adresa de mail te rog unde pot sa iti scriu. Cu net-ul am rezolvat, dar a aparut o alta problema de care as vrea sa te intreb

| K0sti a răspuns (pentru Daniel26):

Am fost plecat cu putina treaba, scuze, am revenit, trebuie sa ne auzim la un telefon neaparat. E mult mai simplu decat sa scriem atat.

| Daniel26 explică (pentru jhonny999):

Nu merge link-ul sad merci oricum.
- Dar ma gandesc, daca sterg partitia unde este sistemul de operare, fara a sterge si partitia ascunsa unde se afla Vista preinstalat, oare o sa mai pot folosi cd-ul cu care a venit laptop-ul denumit "Product recovery"?
- In rest, nu mai stiu ce sa-i mai fac...
Cred ca pana la urma o sa-l duc sa-l vada cineva si parca vad ca o sa imi zica sa schimb hardul.

Dar ai idee in acest caz daca eu schimb hardul, imi trebuie si un sistem nou de operare, nu? avand in vedere ca Vista preinstalat este pe acesta pe care-l am deja.

| Daniel26 explică (pentru K0sti):

Am rezolvat! Innn sfarsit, dupa vreo 3 zile mega stresante si zeci de forumuri "rasfoite" din afara sau de la noi. Iata cum am facut: vazand ca nu pot sterge partitia in care era instalat windows-ul nici cu Partition Magic, nici in timpul instalarii Xubuntu [de fapt mergea, dar nu ma pricep prea bine si mi-a fost teama sa nu cumva sa sterg tot hardul, asa ca am abandonat xUbuntu], asadar mi-a venit ideea sa folosesc din nou Vista Recovery Disc (nu e vorba de discul "Product Recovery", cu care a venit laptop-ul, ci celalalt de care spuneam anterior) si asta pentru ca nici macar nu mai intra in Windows. Ramanea un ecran negru de data asta. N-am mai avut pana acum atatea probleme si erori cu laptopul. Efectiv ma innebunise! Bun. Cu Vista Recovery Disc am putut sterge partitia cu sistemul de operare, nu si partitia cu win-ul preinstalat (cd-ul include si optiunea de partitionare, pe langa system recovery etc., o optiune pe care in stresul in care eram nici n-am vazut-o), apoi am dat restart si am introdus celalalt cd - "Product Recovery". Abia acum si-a instalat sistemul de operare fara erori, ca de obicei. Mi-a scos peri albi zilele astea. Maine l-as fi dus in service, chiar nu mai stiam ce sa-i mai fac... Iar net-ul de la care a pornit totul si-a revenit de la sine putere [nu mergea initial nici pe un desktop, deci - dupa fataiala la care am suspus laptopul, daca merge inseamna ca problema a fost de la ei, de la rds... azi chiar am vazut o masina de-a lor in zona]. Numai bine! merci mult pentru sugestii!

| Daniel26 explică (pentru jhonny999):

Am rezolvat problema intre timp stergand partitia cu windows-ul instalat (folosind Vista Recovery Disc), dupa care n-a mai dat erori si si-a instalat sistemul de operare in mod normal (am fol. cd-ul "Product recovery" pentru asta, caci laptopul are win-ul preinstalat). Merci inca o data pentru link-uri si sugestii!

| alina333545777 a răspuns:

Nu stiu