| loana25 a întrebat:

Buna seara,
O intrebare pentru cunoscatori, un raspuns pentru o amatoare: nu imi merge wireless-ul la laptop. Ideea e ca pe alt laptop se conecteaza wireless-ul, dar pe asta al meu nu vrea si pace. Cand dau sa il conectez imi apare Limited access, iar la Local Areal imi apare Unidentified network.
Am cautat pe net problema mea dar nu am gasit un raspuns concret, in schimb am gasit ceva de a selecta ca sa-mi se gaseasca IP automat. Are cineva idee cum pot remedia problema si ce pasi trebuie sa urmez pentru a-mi conecta laptopul la wireless? Mentionez ca internetul pe acest pc imi merge, dar doar pe fir si folosesc windows 7. Va multumesc.
Fundita celui ce ma ajuta cu aceasta problema.

Răspuns Câştigător
| XoXoFreakGirl a răspuns:

Pai eu una am patit ceva asemanator cand mi-am pus wireless pe laptop.Vezi in primul rand daca laptopul nu are vreun buton din care iti activezi si dezactivezi wirelessul. Daca nu are atunci ar trebui sa suni la servicii la firma si sa iti aflii IP ca asta e cea mai curenta problema la calculatoare/laptopuri cand nu merge internetul. Sper ca se va remedia cat mai repede problema, muult succes!happy

4 răspunsuri:
| RazzyFUnik a răspuns:

Ai incercat sa ii dai din sistem sa verifice wirelessul si sa vada daca sunt probleme? am avut si eu o asemenea mica prb si am facut asa apoi a pornit si merge de minune.
Din cate inteleg al tau e extern al meu e instalat cu drivere cu tot (sper ca nu leai uitat) si e posibil sa nu il fi instalat cum trebuie. oricum e o problema de software... ori il gaseste wind si il reinstaleaza/repara ori ii reinstalezi driverele

| leo987 a răspuns:

Care PC? Ai si PC si laptop? Pai iti trebuie router wireless in PC care sa iti dea net pe laptop. Ai router? Iar pe laptop e un buton cu niste sageti pe el ca o antena. Ala trebuie sa fie apasat. Pa

| loana25 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri, dar din pacate problema mea persista. Am doua laptopuri, pe unu merge wireless-ul pe altul nu. Ambele au incorporate optiunea aceasta, iar pe laptopul care acum nu imi merge am mai avut wireless. Am gasit cum sa seteze ip automat, dar tot nu vrea sa il ia.

| teledeke a răspuns:

Urmeaza pasi urmatori, intra in control panel, click ''network and internet'', ''setup a new conection or network '', connect to the internet si dai next, vor aparea retelele '' wireless network '' si acolo stergi toate retelele prin click dreapta si delete, sau cele de care nu mai ai nevoie si care ar putea sa-ti dea''limited acces''. recomandat s-a le stergi toate. Acum dupa ce le-ai sters du-te in bara jos dreapta se gaseste o pictograma asemanatoare unei antene dai click '' view wireless networks'' si alegi una din retelele disponibile, dai ''conect'' si cand va cere ''key encryption'' vei trece key-ul aferent acelei retele wireless alese wep, wpa, wpa2 in general afisat pe spatele acelui modem, router wireless. Se mai recomanda ''tastatura'' in engleza pentru tastarea key-ului si atentie la tastarea litere mici, litere mari situatii care pot duce la mesajul''limited acces'' datorita key-ului scris gresit.