| daian4a a întrebat:

Stie cineva cum se formateaza un laptop ca atunci cand vrei sa instalezi windows pe un computer si trebuie sa reformatezi hard-ul, fara sa deschizi aplicatii din linux? Ca sa intelegeti despre ce este vorba: am avut o mica problema cu spatiul la inceput, pentru ca il am de la altcineva am sters ce avea in el ca sa instalez ce aveam eu nevoie, dezactivasem actualizarile(updates) si il opream cand nu-l foloseam, mergea cand il porneam, apoi dupa mult timp si facut mai multe in el, l-am oprit si mi-a aparut ceva cu low-graphic mode, nu puteam deschide foldere si setari, am cautat pe internet sa repar ce parea stricat, si acum numai pot deloc sa deschid linux-ul. Ramane text alb pe ecran negru dupa mesajul cu low graphic mode. Sau ce pot sa ii fac sa mearga? Gasesc numai tutoriale de cum se instaleaza windows deschizand alte aplicatii in linux, si eu nu pot sa deschid linux-ul. Nu am cd-rom la el, nici stick, caut de o saptamana si in loc sa ma ajute cineva imi tot editeaza titlul si rade de mine comentand. Ce atat de ireal ceea ce scriu? E ca atunci cand pornesti un calculator/laptop, si in loc sa iti intre in windows/linux si in loc sa iti apara programu de operare iti da text alb pe ecran negru si niste mesaje cu [ok] si ceva cu landscape support.

3 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Păi îți faci cd cu windows-ul și îl pui în pc și apeși F când aprinzi pc-ul. Asta ar fi singura cale dacă nu poți intra în el.

| K0sti a răspuns:

Fugi la service!

| halogen001 a răspuns:

Daca nu are unitate DVD, se poate folosi un stick de memorie sau un card de memorie daca are cititor de carduri si se instaleaza din nou linux sau windows, sau se repara linux-ul.

Se poate porni laptopul cu un stick de memorie cu linux live http://www.linuxliveusb.com/

Sau se poate folosi http://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/

Stick-ul de memorie trebuie facut pe alt calculator cu windows care merge.

Cu yumi se pot pune pe stick daca stick-ul are capacitate suficienta, mai multe programe utile, distributii linux, windows si la pornirea de pe stick se alege ce se doreste.

Probabil cine se pricepe bine la linux, il poate porni fara stick, insa daca ii lipsesc unele fisiere si nu porneste linux-ul, tot va avea nevoie de stick de memorie.