| Amidamaru141 a întrebat:

Stie cineva de unde pot lua un program win32 sau ce sa fac daca acesta a fost sters, nu ma lasa nici macar sa imi reinstalez windousu, daca poate sa ma ajute cineva.

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

E nu ai gasit! Cauta ca exista CD-uri bootabile cu utilitare. Uite unul dintre ele: http://www.ultimatebootcd.com/
Il downloadezi si il scrii pe un CD. Apoi cu el in unitate bootezi calculatorul si intri la Partition Management si de acolo iti alegi unul din utilitarele de partitionat. Formatezi, partitionezi si gata. Apoi scoti CD-ul, il bagi pe cel de windows si te apuci si instaleazi. Asta e tot. Simplu dar din pacate nu e pentru tine. Daca nu ai mai facut asa ceva, nu vei reusi, sau poate da si m-ar bucura, dar asta numai dupa un temeinic si aprofundat studiu. Succes.

7 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Pai si cum reinstalezi tu windows? Ia spune ce pasi faci ca sa vedem daca e bine sau nu. Si ce windows pui?

| Amidamaru141 explică (pentru K0sti):

E windows xp sp3, iar primul pas pe care il fac ca de obicei bag cd in computer apare autoplay adica un meniu de start, dau instal, accept licenta si etc.Acum cand dau pe instal nimic, exista si o alta modalitate, nu stiu sa butez din bios, aaa si apropo am sistemu de operare instalat pe disk D si nu ma lasa sa formatez C, ce se intampla?

| catalynx a răspuns (pentru Amidamaru141):

Pai nu faci bine, trebuie sa o faci inainte ca windowsul sa booteze. Trebuie sa setezi din bios ca prima optiune de boot sa fie exact unitatea in care ai bagat cd-ul adica cd-rom. Daca nu le ai cu biosul mai bine du-te la cineva care se pricepe sa iti arate cum se face sau sa-ti instaleze el windowsul. Dupa ce ai setat sa booteze urmareste acest videotutorial

http://www.youtube.com/watch?v=SDwR1JuMqlc&feature=related
Daca ai tipul asta de bios te-ai scos. Numai bine si bafta la instalat.

| K0sti a răspuns (pentru Amidamaru141):

Deci, in primul rand windows-ul nu se instaleaza pe alta partitie decat pe C. Nu ca nu se poate instala, dar el asa a fost gandit, partitia C i-a fost dedicata. Apoi, eu as face in felul urmator: as salva ce ar fi de salvat pe un stick sau un alt HDD, as rade hardul asta, l-as repartitiona si as pune frumusel windows pe curat. Dupa ce faci chestiile astea mai discutam si vedem ce facem.

| Amidamaru141 explică (pentru K0sti):

Am incercat prin bios si a mers, sau mai bine zis partial, stii i-am dat reparare9si nu a mers bine repararea, nu mi-a instalat win32)asa ca suna mai bine ideea ta de a sterge tot hardusi de a instala windowsu pe curat, dar intrebarea urmatoare cum il sterg, am cautat diferite tutoriale pe net dar nimic.

| MadalinLostRoad a răspuns (pentru Amidamaru141):

E foarte usor, faci tot ce ai facut mai devreme in bios, adica pui pc-ul pe starea de boot-are, bagi cd-ul, dar nu dai reparare ci acolo unde ai partitia d cu windows-ul dai format, se va sterge ce ai avut in aceea partitie si se va instala din nou windows-ul, dar tu nu cred ca vrei asta, mai intai stergi toate partitiile, le creezi din nou citesti in primul rand ce iti zice sa faci, si apesi butoanele care te intereseaza, si vei avea grija sa pui windos-ul pe partitia c. Format-ul se va face si atunci si ti se va instala si programul. Sper ca am ajutat!

| K0sti a răspuns (pentru Amidamaru141):

E nu ai gasit! Cauta ca exista CD-uri bootabile cu utilitare. Uite unul dintre ele: http://www.ultimatebootcd.com/
Il downloadezi si il scrii pe un CD. Apoi cu el in unitate bootezi calculatorul si intri la Partition Management si de acolo iti alegi unul din utilitarele de partitionat. Formatezi, partitionezi si gata. Apoi scoti CD-ul, il bagi pe cel de windows si te apuci si instaleazi. Asta e tot. Simplu dar din pacate nu e pentru tine. Daca nu ai mai facut asa ceva, nu vei reusi, sau poate da si m-ar bucura, dar asta numai dupa un temeinic si aprofundat studiu. Succes.

| MadalinLostRoad a răspuns:

Cum nu te lasa sa reinstalezi windows-ul?, in primul rand sti cum sa faci calculatorul sa booteze? fără asta nu se poate face nimic!