Stii cum sa cureti display-ul laptop-ului?

Evident, nu ne place deloc atunci cand display-ul laptop-ului nostru este plin de pete. Ecranul reprezinta o componenta delicata: supus unei presiuni prea mari sau curatat cu un produs necorespunzator, se poate strica. Asadar, cum il putem curata? Iata cateva sfaturi.

Ce sa faci:

1. Stinge laptop-ul – Este mult mai sigur in acest fel si, atunci cand ecranul e oprit si „negru”, este mult mai usor sa vezi zonele murdare de pe suprafata lui.

2. Foloseste o carpa moale si uscata pentru a sterge display-ul; o carpa din microfibra ar fi cea mai buna alegere. Sterge ecranul cu miscari circulare, deoarece miscarile circulare rapide elimina petele. Foloseste presiune doar cat sa mentii contactul dintre bucata de material si ecran. Daca acest lucru nu este suficient pentru a sterge complet petele, nu aplica o presiune mai mare, deoarece poti zgaria ecranul sau chiar arde niste pixeli.

3. Daca o simpla carpa uscata nu ti-a fost de folos, pe piata exista o multime de solutii de curatare pentru display-urile LCD pe care le poti folosi pentru ecranul laptop-ului tau. Daca totusi nu vrei sa dai banii pe astfel de produse, poti umezi carpa intr-un amestec de apa distilata si o solutie de 70% alcool izopropil. Amesteca apa distilata si alcoolul izopropil in parti egale (50/50) si pune aceasta solutie intr-o sticla cu pulverizator, precum cea pe care o folosesti cand cureti geamurile, apoi pulverizeaza pe carpa, niciodata direct pe display. De asemenea, poti folosi si un amestec de apa distilata si otet in cantitati egale (50/50).

4. Rama de plastic care inconjoara ecranul notebook-ului poate fi stearsa cu un produs de curatare universal, dar trebuie sa eviti contactul cu display-ul propriu-zis.

5. Poti folosi de asemenea apa distilata, hexan, benzina de petrol sau solutii de curatare pentru geamuri care nu contin alcool sau amoniac.

Ce nu trebuie sa faci:

1. Nu pulveriza niciodata niciun fel de solutie direct pe display-ul laptop-ului! Pe marginile ecranului se gasesc conexiuni electrice, asadar orice solutie care se scurge pe marginea ecranului poate deteriora permanent display-ul. Aplica intotdeauna solutia numai pe carpa de curatat. Aceasta trebuie sa fie doar umezita: nu aplica prea multa solutie pentru ca aceasta va incepe sa curga.

2. Evita sa folosesti servetele de hartie, batiste de hartie, servete de bucatarie din hartie sau hartie igienica, deoarece pot ramane bucatele de hartie pe ecran. De asemenea, din moment ce contin fibre de lemn, pot zgaria display-ul.

3. Nu folosi apa de la robinet deoarece va lasa urme pe ecran din cauza mineralelor.

4. Evita sa folosesti produse care contin acetona, amoniu, acid etilic, alcool etilic, clorura de metil sau toluen. Produsele de curatare a geamurilor contin de obicei alcool, amoniu sau ambele si iti pot deteriora display-ul.

Sfaturi – intretinere display laptop

In afara de metodele corecte de curatare a display-ului notebook-ului, iata si cateva sfaturi generale de intretinere. Evita sa expui display-ul laptop-ului in lumina directa a soarelui, in medii cu umiditate ridicata sau la temperaturi mari. De asemenea, nu pune diverse obiecte peste notebook, atunci cand acesta are capacul inchis.

Voi cum va curatati display-ul laptop-ului?

Laptopnews.ro

4 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Utile sfaturi, în special partea cu "ce nu trebuie să faci". Mulţumesc.

| laptopnews explică (pentru NOname):

Ne bucuram ca ti-au fost de ajutor! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce bine de citeam asta mai repede, am curatat display-ul, am pulverizat pe el, putin mai mult decat ar fi trebuit, naiba m-a pus, si s-a oprit, probabil invertorul, in fine, s-a uscat probabil si acum merge drept dovada ca merge va scriu acum de la acel laptop, invatatura de minte happy.

| laptopnews explică (pentru anonim_4396):

De acum stii cum sa procedezi! Multumim pentru raspuns! happy