Cum aleg display-ul potrivit pentru un laptop?

Cand alegem un portabil, pe langa design, configuratie, autonomie, trebuie sa dam importanta si display-ului laptop-ului. Principalele puncte pe care trebuie sa le avem in vedere sunt marimea lui (cati inch / cm are) si rezolutia (cati pixeli sunt desfasurati pe ecran). In afara de aceste doua caracteristici principale, mai sunt cateva elemente de luat in considerare pe care merita sa le trecem in revista – aspect ratio, glossy vs. matte si caracteristica LED-backlight.

Marimea

De obicei, dimensiunea display-ului este unul dintre factorii cheie de la care porneste alegerea unui portabil si chiar plasarea lui intr-o anumita categorie. Astfel, in general, mini laptop-urile sunt considerate portabile cu display intre 7 inch si 13 inch, iar de la 13 inch in sus vorbim de laptop-uri (ce-i drept, in aceasta clasificare mai intervin uneori si alti factori, precum specificatiile tehnice – procesorul, placa video etc – insa deocamdata ne rezumam la dimensiuni). Evident, un display mai mic inseamna automat un portabil mai mic (mai subtire, mai usor) si deci mult mai simplu de transportat. Pe de alta parte, sa lucrezi mult timp pe un ecran mic poate deveni deranjant pentru ochi si obositor. Asadar, cele doua elemente care trebuie luate in considerare la alegerea marimii display-ului sunt portabilitatea (display mai mic inseamna un laptop mai portabil) si confortul (un display mai mic poate deveni deranjant pentru ochi dupa un anumit timp de utilizare).

Dimensiunea display-ului este redata prin marimea diagonalei, exprimata in inch sau cm, masurata de la un colt de jos la coltul opus de sus si reprezinta exact aria vizibila de afisare. In afara de clasica impartire netbook vs. notebook, se mai vorbeste si despre alte categorii de portabile in functie de marime, cum este de exemplu cazul inlocuitoarelor de desktop-uri (dektop replacement), plasate de obicei între 17 si 19 inch.

Rezolutii display laptop

Rezolutia reprezinta numarul de pixeli afisati pe ecran. Imaginile afisate pe display-urile laptop-urilor arata cel mai bine atunci cand placa grafica ruleaza la rezolutia ei naturala – daca este folosita o rezolutie mai slaba, fie va aparea o imagine mai mica, incadrata de margini negre, fie una extrapolata si mai neclara. In orice caz, utilizarea unei alte rezolutii decat cea naturala (standard) va afecta negativ calitatea imaginii – distorsiuni, neclaritate etc.

Rezolutiile naturale mai mari au urmatoarele avantaje: 1) ofera imagini mult mai detaliate (pentru ca mai multi pixeli alcatuiesc imaginea respectiva) si 2) maresc spatiul de lucru de pe ecran. Din pacate, au si dezavantaje – pe rezolutiile mari, fonturile devin mai mici si mai greu de citit. Iar acest lucru, in combinatie cu un ecran mic, poate deveni o adevarata problema pentru ochi.

Glossy (glare) vs Matte (non-glare)

Display-urile sunt clasificate si in glossy/ glare/ „lucioase” vs. matte/ non-glare/ „mate”. Pe scurt, display-urile glossy sunt, dupa cum sugereaza si numele, mai lucioase si reflecta intr-o anumita masura lumina din mediul inconjurator, ceea ce le face mai greu de utilizat in medii luminoase (cand reflectiile vizibile pe display pot deveni deranjante). Pe de alta parte, ecranele glossy redau culori mult mai vii si contraste mai puternice. Display-urile matte resping mult mai bine lumina din ambient, deoarece au un invelis anti-glare, ceea ce permite utilizarea lor intr-o varietate de medii, inclusiv in lumina naturala. Pe de alta parte, imaginile redate nu sunt atat de vii, iar tonurile de negru sunt mai luminoase. Un lucru important: la general, display-urile glossy si cele mate folosesc acelasi tip de panel LCD, singura diferenta dintre ele fiind invelisul exterior folosit.

Display-uri glossy (glare)

- culori foarte vii, luminoase, saturate, contraste mai puternice, tonuri de negru mai inchise;

- reflecta lumina din mediul inconjurator, iar acest lucru poate deveni deranjant in anumite cazuri;

- display-urile glossy sunt recomandate pentru laptop-urile de divertisment, laptop-urile multimedia si cele de gaming, tocmai pentru a reda o experienta vizuala cat mai intensa si mai placuta; pe de alta parte, fotografii si profesionistii din domeniul vizual ar putea considera culorile mult prea exagerate si nerealiste;

Display-uri matte (non-glare)

- acoperite de un strat anti-glare care reduce reflexiile luminii din mediul inconjurator, ceea ce permite utilizarea in medii multiple, inclusiv afara, langa o fereastra, langa un bec sau alte surse indirecte de lumina;

- acelasi strat anti-glare afecteaza insa calitatea culorilor si a contrastului – imaginile sunt mai sterse, tonurile de negru sunt mai deschise, iar contrastele sunt reduse;

- sunt recomandate pentru acele portabile (laptop-uri sau mini laptop-uri) transportate de colo colo, utilizate intr-o varietate de medii. De asemenea, sunt preferate de designeri, graficieni, editori si alti profesionisti din domeniul vizual, deoarece culorile afisate pe ecran nu sunt afectate de lumina din mediul inconjurator;

Backlight

Notebook-urile si netbook-urile sunt echipate cu display-uri LCD (Liquid Crystal Display), care sunt perfect plane si masoara cam jumatate de inch in grosime (1.27cm). Din pacate, display-urile LCD consuma foarte mult din baterie deoarece, pentru ca nu pot produce lumina singure, au nevoie de o sursa de iluminare (backlight). Unele dintre display-urile LCD ale mini laptop-urilor si laptop-urilor vin cu tehnologie LED backlight / LED backlit. Ecranele LED backlight au cateva avantaje fata de LCD-urile traditionale: sunt mai luminoase, mai subtiri si consuma mai putina energie, lucru ce duce la o autonomie ceva mai mare a bateriei. Pe de alta parte, sunt si mai scumpe. Plusul de autonomie a bateriei pe care il poate aduce un ecran LED backlight in comparatie cu unul non-LED-backlight depinde foarte mult de la caz la caz (modelulul de portabil, tipul de baterie, configuratia etc). Principalele avantaje ale LED backlight sunt reprezentate de dimensiunile mai reduse – laptop-urile sunt mai subtiri si mai usoare. De asemenea, fiind mai luminoase, display-urile LED-backlight se vad mai bine in lumina naturala de afara.

Voi ce tip de display utilizati si cum va descurcati cu el? :)

Laptopnews.ro

9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Mulţumesc pentru informaţii.

| laptopnews explică (pentru NOname):

Cu placere! Sper ca ti-au fost de ajutor! happy

| laptopnews explică:

Multumim pentru raspunsuri! happy

Răspuns utilizator avertizat
| napoleon16 a răspuns:

Display LCD

| laptopnews explică (pentru napoleon16):

Multumim pentru raspuns! happy

| MaNumescCumDoresc a răspuns:

Cu grija!

| 5IrOK a răspuns:

Depinde ce peformante hard are si la ce are puctul forte
De ex unul de gaming trebuie sa aiba un display mai mare dar pe cand unu de office nu merita un display urias pentru ca i-ar scadea portabilitatea
asa ca... se alege cu "grija"