| RazvanV14 a întrebat:

Stiti cumva daca routerul de la digi an5506-02-fg suporta cabluri Ethernet FTP CAT6? Vreau sa imi schimb cablul CAT5 si de asta intreb.

Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

Cat5 si cat6 difera doar prin grosimea si pozitionarea firelor din cablu, deci se poate folosi cablu cat6 in loc de cat5. Eu folosesc tot cablu cat6. Pe distante scurte sa zicem 1m, merge si cat5, dar la distante mai mari se vede clar diferenta intre cat5 si cat6.

| RazvanV14 explică (pentru Algo098):

Eu schimb 15-20m de cablu si de aceea schimb la cat6. Curand voi cumpara diferite routere pentru Home Network-ul meu.

| Algo098 a răspuns (pentru RazvanV14):

E corect. Cablul cat6 e superior celui cat5 http://www.cablek.com/......cables.jpg

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca are mufa RJ45, suporta orice cablu mufat cu aia... de ce ti-ai bate capul sa schimbi de la CAT5 la CAT6?