| AT08915 a întrebat:

Salut! Am o problemă de conexiune la internet prin wi-fi de când am trecut la tehnologia wifi 6 mesh de la DIGI. Problema este că destul de frecvent pierd conexiunea la internet afișând pe laptop sau telefon mesaje de genul "nu se poate realiza conexiunea la internet", "conectat fără internet" sau "conexiunea se va realiza imediat ce calitatea rețelei se va îmbunătăți". Am vorbit cu domnii de la DIGI și au venit deja 2 echipe să verifice problema, dar au dat din umeri și eu am rămas cu problema. Aș vrea să achiziţionez un cablu ethernet ca să am parte de o legătură mai sigură la internet, am găsit un cablu de rețea UTP CAT6 de la Hama. Întrebarea mea este: cablul acesta ethernet îl conectez cu un capăt în laptop și cu celălalt capăt în routerul wifi sau direct în modemul de la Digi? Mulțumesc fain!

2 răspunsuri:
| literallythesamebruh a răspuns:

Salut! Montează cablul la router. Sper că va funcționa corespunzător. Cât despre deconectările frecvente, eu pățesc asta tot cu un router de la Digi, dar cu tehnologia Wi-Fi 4. M-am obișnuit, pentru că sunt și zile în care totul este ok. Au devenit mult mai rare deconectările în timp.

| danieldianys a răspuns:

Incercati acest articol. Sper sa va fie de folos: https://www.telefoncontact.online/nu-merge-internetul-digi-wifi-router/