| Lioana a întrebat:

Stiti cumva un program de editare video gratuit, simplu, care poate face: crop, trim, si care poate scoate sau atasa sunet?
Folosesam pana acum Vidmore Video Converter de care sunt destul de multumita, dar videourile exportate de el au o ciudatenie care nu-mi place: sunetul e separat pe 6 canale mono (2 cu sunet si 4 fara sunet) in vreme ce originalul are un singur canal stereo.

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Kdenlive
Pentru eliminarea sunetului, click dreapta pe clip, Split audio.
Sunetul se va grupa pe un canal propriu, ce va fi legat de canalul video.
Selectezi din nou canalul cu cele doua, si alegi Ungroup, apoi il poti elimina prin stergere (daca asta doresti sa faci cu sunetul).

Tot foarte simplu e si ShotCut
click dreapta pe trackul video, More, Detach Audio, apoi ii poti da Remove daca doresti, (sau poti face ce doresti cu trackul video sau cu cel audio).

Si OpenShot intra in aceasta categorie, insa eu prefer mai degraba cele doua de mai sus.

| eanadandre a răspuns:

Cap cut dar ca orice aplicatie pentru editat trebuie sa te pricepi putin

| Lioana explică (pentru eanadandre):

Am uitat sa mentionez. Program pentru PC. Capcut e pentru telefon.

| eanadandre a răspuns (pentru Lioana):

Ups pai scuze, pe PC nu ma pricep