| winer98 a întrebat:

Stiti vreo smecherie de restartat pc la cineva cu linux ca la cei cu windows stiu cu shortcut.Am un prieten care se da mare ca are linux si nu exista asemea programe care sa restarteza pc cuiva cu linux.Stiu ca liux e imun la virusi si mai sigur vreau o solutie.Dau funda?

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Sudo bashrc restartwinking

| Gas a răspuns (pentru KodrutZ):

Asta daca stie sa deschida terminalul laughing

| Gas a răspuns (pentru KodrutZ):

Ii trebuie drepturi de root sa poata rula comanda respectiva big grin,

| KodrutZ a răspuns (pentru Gas):

Daca nu stie, sa invete. Ce mi-e si cu astia care vor sa demonstreze altora cit de penibili pot fi... Linuxu' e safe fiindca e safe el, dar si fiindca userii sint mult mai putin retarzi decit cei de Windows, iar pe el il freaca grija sa restarteze calculatorul omului...

| KodrutZ a răspuns (pentru Gas):

Deja l-ai spart cu asta. Nu e mai frumos in Windoze cu toate cele xshpe mii de programele stupizele care fac timpenii? happy

| Gas a răspuns (pentru KodrutZ):

El crede ca gaseste un programel pe google cu care sa-i restarteze omului calculatorul, copii.

| KodrutZ a răspuns (pentru Gas):

Eu insist sa cred ca e mai simplu de la buton, totusi...

| Gas a răspuns (pentru KodrutZ):

laughing) cred ca este singura solutie pentru ele

| KodrutZ a răspuns (pentru Gas):

Am reusit la un moment dat sa restartez un server remote cu citeva pinguri urmate de un telnet, dar aia a fost noroc chior si se intimpla acum vreo 12 ani...

| winer98 explică (pentru Gas):

Stiu sa deschid un terminal dar cum fac sa criu comanda asta intrunfel de executabil ca pe windows el sa dea dublu click fara sa ii mai scrie sa zica parola

| Gas a răspuns (pentru winer98):

Sa ma anunti si pe mine cand gasesti executabil in linux happy

| winer98 explică (pentru Gas):

Bine te anunt exista deja cu wine

| Gas a răspuns (pentru winer98):

Pustiule "executabil de linux", nu executabil emulat laughing lasa-te serios.