| Dddsasul a întrebat:

Stiu ca exista mai multe formate pentru partitii Ntfs5, Ntfs, exFat, Fat, Fat32, Fat16 si Fat12. Pe C eu am Ntfs si pe D Fat32. Ar cauza o problema daca as transforma Fat32-ul intr-un Ntfs?

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Nu, desi exista riscul sa pierzi niste date la conversie! Dar nu e musai, depinde de norocul pe care-l ai! happy

| Dddsasul explică (pentru K0sti):

Faza cu datele nu e o problema, tata zicea ca ntfs-ul e decat pentru partiti butabile si eram confuz ca eu stiam altceva

| K0sti a răspuns (pentru Dddsasul):

Recomandare! Tata sa mai citeasca si tu la fel! Asta ca sa nu-l mai crezi! happy

| ZendyTeam a răspuns (pentru K0sti):

Iara te bagi in seama aiurea, ca asa iti place tie. Asa placere ai de numa... este?

Ori dai un sfat, sau un link catre wikipedia. ori taci "draq" din gura aia. comentezi ca sa te aflii in treaba si tu.

11 răspunsuri:
| CinevaNou a răspuns:

E cel mai bine ntfs. Daca nu ai date importante da-i format si alege ntfs ca filesystem, altfel ai nevoie de un program care sa-l converteasca.

| LuciWv a răspuns:

N-are nici o legatura norocul cu acestea, nu sunt riscuri dar daca ai o caramida de pc nu incerca, s-ar putea sa vezi artifici happy

| Dddsasul explică (pentru LuciWv):

Deci pe un Dell Vostro1520 nu ar mere chestia asta sa inteleg?

| LuciWv a răspuns (pentru Dddsasul):

Pe acesta merge, nu-i nici un risc

| Dddsasul explică (pentru LuciWv):

Merci ca imi mere ca naiba laptopul si ma gandeam sa sterg tot ce am pe el si sa imi fac d-ul mai rapid

| miTzuliK93 a răspuns (pentru Dddsasul):

Nu exista "sa faci o partitie sa mearga mai rapid". Fa o scanare FULL si CLEAN de Windows in functie de ce componente are laptopul tau. Sunt tutoriale pe Google cu sutele despre "improvment" in ceea ce priveste viteza unui anumit windows. Eu tocmai am terminat de facut unul pe W7, pe care-l fac de aproape jumatate de an de fiecare data cand pun windows nou. Sunt din ce in ce mai multumit de fiecare data.

| Dddsasul explică (pentru miTzuliK93):

Umm e cam gresit ce ai spus http://www.ntfs.com/ntfs_vs_fat.htm Ntfs-ul merge mai repede mai ales daca are mult spatiu fat32-ul este limitat la 4 gb de date cu care sa se descurce in acelasi timp, tot ce ddepeseste aia 4 gb de o data il fac sa mearga cu viteza luminii stinse cu cat ii mai la stanga pe lista aia cu atat e mai rapid si are mai multe optiuni de securitate, aia acolo detalii. =]

| miTzuliK93 a răspuns (pentru Dddsasul):

Nu te contrazic, dar ma refeream la exprimare.