| mihaiwz98 a întrebat:

Stiu ca pentru ca 2 placute de rami sa fie compatibile trebuie sa aiba aceeasi frecventa si sa fie de acelasi tip(DDR).Dar nu sunt sigur daca trebuie sa aiba si aceeasi capacitate.Eu am o placa de baza Asus p8h61 m lx3 plus r2.0 si o placuta de 1gb ddr3 1333 mhz si vreau sa pun o placuta de 8gb ddr3 1333mhz.Ar fi compatibile? Sau trebuie sa pun doar de 4?

Răspuns Câştigător
| AlexDaghiu a răspuns:

Capacitatea nu conteaza, le poti pune, dar din punctul meu de vedere ar trebui sa lasi spatiul liber pentru ca 1 GB in plus nu ar aduce performanta semnificativa si daca ai lasa slot-ul liber pe viitor ai mai putea adauga inca 4 sau 8 GB peste cei 8 pe care ii ai deja. Daca te-a ajutat raspunsul meu nu ezita sa dai si o funda, salutare!

2 răspunsuri:
| mihaiwz98 explică:

Multumesc de raspunsuri, oricum eu am 4gb din greseala am scris 1 si ma intereseaza sa am 8 dar pentru 2 mil jumate cat e o placa de 8gb mai bine sa am 12 gb ram

| Cosminl14 a răspuns:

Da pentru ca nu conteaza capacitatea.